wtorek, 16 stycznia 2018

Czas mroku - Anthony McCarten

   Winston Churchill przeszedł do legendy jako odważny polityk, nieugięty premier Wielkiej Brytanii i największy wróg Hitlera. Jego dokonania z maja 1940 – to, co uczynił, powiedział i postanowił – odmieniły losy całej Europy, a jego samego umieściły na honorowym miejscu w historii świata. Do tej pory okres ten nie został wyczerpująco opowiedziany. Anthony McCarten w swojej książce „Czas mroku” uzupełnia tę lukę, opisując pierwsze cztery tygodnie po objęciu przez Churchilla stanowiska premiera Wielkiej Brytanii – był to czas, który zmienił Winstona Churchilla jako polityka i jako człowieka…


Winston Leonard Spencer Churchill (1874-1965).
   Dziś Winston Churchill wymieniany jest niemal jednym głosem wśród największych europejskich mężów stanu. Kilka tysięcy barów, pubów, hoteli i innych budynków w Wielkiej Brytanii nosi dumnie jego imię. Jego nieustępliwa postawo wobec hitlerowskich Niemiec w trakcie II wojny światowej przyczyniła się do zwycięstwa wojsk alianckich a z Churchilla uczyniła legendę. Lubiany i szanowany polityk stał się symbolem wysp brytyjskich. Ale nie zawsze tak było…

   Może trudno w to dziś uwierzyć, ale zanim Winston Churchill został premierem Wielkiej Brytanii w roku 1940, nie cieszył się zbyt wielką popularnością. Ciągnęła się zanim opinia człowieka, który wszelkimi sposobami lubi zwracać na siebie uwagę. Mówiono o nim, że lubi się popisywać i chwalić swoimi osiągnięciami. Wcześniej był malarzem, poetą, dziennikarzem i historykiem. W oczy rzucał się jego pesymizm. Lubił się wykłócać o wszystko, nawet, kiedy wiedział, że nie ma racji. Za kulisami ludzie plotkowali o jego rzekomym alkoholizmie.

   Jednak gdy po wybuchu wojny armie Hitlera bez przeszkód podbijały Polskę, Belgię, Holandię i Francję, a europejskie demokrację upadały jak domki z kart – ówczesny premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain po fiasku brytyjskiej ekspedycji w sprawie Norwegii zaatakowanej przez Niemców i wobec ostrej opozycji w parlamencie zrezygnował ze swojego stanowiska. Właśnie wtedy, 10 maja 1940 roku król Jerzy VI powierzył Churchillowi misję tworzenia rządu.

   Anthony McCarten, autor książki „Czas mroku” (Wydawnictwo Marginesy) skupia swoją uwagę na najmroczniejszym okresie w karierze Churchilla jako premiera – od zaskakującej nominacji 10 maja do 4 czerwca, czyli niemal całkowitej ewakuacji wojsk brytyjskich spod Dunkierki, co stanowiło zapowiedź nieuchronnego upadku. To w tym okresie Winston Churchill wygłosił swoje trzy słynne przemówienia wojenne, którymi udało mu się poruszyć serca Brytyjczyków.

Gary Oldman jako Winston Churchill w filmie „Czas mroku,
którego scenariusz powstał na podstawie książki Anthony'ego McCartena.
   Churchill był zdeterminowany prowadzić wojnę z Niemcami do samego końca. W tym celu usunął z gabinetu zwolenników pokoju z Niemcami. Najbardziej wpływowy z nich, lord Halifax, został wysłany jako ambasador do Waszyngtonu. W swoim pierwszym przemówieniu do Brytyjczyków Churchill oznajmił, że „nie ma nic do zaoferowania, tylko krew, trud, łzy i pot” („I have nothing to offer but blood, toil, tears and sweat”). Po kapitulacji Francji odrzucił pokojowe propozycje Hitlera. W przededniu bitwy o Anglię zapowiedział:
„Obronimy naszą Wyspę bez względu na cenę, będziemy walczyć na plażach, będziemy walczyć na lądowiskach, będziemy walczyć na polach i na ulicach, będziemy walczyć na wzgórzach, nigdy się nie poddamy” 
(„We shall defend our island, whatever the cost may be, we shall fight on the beaches, we shall fight on the landing grounds, we shall fight in the fields and in the streets, we shall fight in the hills; we shall never surrender”).

   Książka „Czas mroku” ukazuje Churchilla nie tylko jako nieugiętego przywódcę, ale również człowieka nękanego wątpliwościami i obawami, popełniającego błędy, starającego się sprostać niemożliwej sytuacji. Wielu czytelników będzie zaskoczonych, gdy przeczyta o tym jak nieugięty Winston Churchill, największy wróg Hitlera, był blisko zawarcia pokoju z wodzem III Rzeszy. Nawet za cenę ustępstw terytorialnych Wielkiej Brytanii. Podczas obraz Gabinetu Wojennego gotów był poświęcić zarówno Maltę oraz Gibraltar, jak i kilka afrykańskich kolonii za oddalenie od swojego kraju widma wojny.

Anthony McCarten, autor książki.
    Anthony McCarten uzyskał dostęp do Brytyjskich Archiwów Państwowych, które udostępniły mu oryginalne protokoły z posiedzeń Gabinetu Wojennego, któremu w owym mrocznym czasie przewodził Churchill. Dokumenty te pozwoliły rzucić nowe światło na ten najtrudniejszy okres w życiu brytyjskiego premiera. Ukazały także jego prawdziwe rozterki moralne. Niepewność, wahanie, wątpliwości, a także strach i czasami bezsilność – z tym zmagał się Churchill na początku swojej życiowej drogi jako premier Wielkiej Brytanii. Właśnie te rozterki i ludzkie słabości sprawiają, że Winston staje się postacią niebanalną i wielowymiarową.

   Takim właśnie przedstawia go Anthony McCarten. Nie jako legendę i męża stanu, ale jako człowieka, który przeciwko sobie miał niemal cały naród, samego króla oraz własną partię. W takich właśnie okolicznościach musiał podjąć decyzje, które odmieniły historię świata. Książka „Czas mroku” to portret Churchilla nie tylko jako nieugiętego przywódcy, ale również kogoś nękanego wątpliwościami i obawami, popełniającego wiele błędów, ale za wszelką cenę starającego się sprostać niemożliwej sytuacji.

   Gdy Winston Churchill zmarł powiedziano o nim, że w tamtym mrocznym czasie roku 1940, gdy Wielka Brytania stanęła osamotniona oko w oko z potężnym wrogiem to właśnie on „zmobilizował język angielki i posłał go w bój”. Słowa te są nad wyraz prawdziwe, ponieważ podczas owych czterech mrocznych tygodni Churchill miał do dyspozycji wyłącznie słowa. Słowa, z których potrafił uczynić niezwykle groźną broń…


Anthony McCarten
„Czas mroku. Jak Churchill zawrócił świat znad krawędzi”
ISBN: 978-83-65780-92-8
Liczba stron: 320
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
Wymiary: 145 x 220 mm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz