niedziela, 26 kwietnia 2015

Dziewczyna, która kochała kamelie - Julie Kavanagh

Marie Duplessis była francuską kurtyzaną, a jej historia miłosna stała się inspiracją dla Aleksandra Dumasa (syna). Niewiele osób wie, że to właśnie ta, pochodząca z biednej rodziny, dziewczyna była pierwowzorem Marguerite Gautier, tytułowej bohaterki powieści "Dama kameliowa". Jako kurtyzana, dotrzymywała towarzystwa bogatym mężczyznom z paryskich wyższych sfer, ale dała się poznać również jako znawczyni sztuki i mody. Jej stroje zawsze były przyozdobione kwiatami kamelii. Julie Kavanagh w książce "Dziewczyna, która kochała kamelie" stworzyła fascynujący portret kobiety, która stała się symbolem epoki, w której żyła.


Marie Duplessis, czyli
"Dama kameliowa".
  Na kartach książki "Dziewczyna, która kochała kamelie" (wydawnictwo Znak Literanova) odnajdujemy Marie taką, jaka była za życia - żywiołową, ambitną dziewczynę, której krótkie życie naznaczone było tragiczną chorobą. Nawet 150 lat po jej śmierci trudno jest się oprzeć jej tajemniczemu urokowi.

   Marie Duplessis przyszła na świat jako Rose Alphonsine Plessis, w dniu 15 stycznia 1824 roku we francuskim Nonant-le-Pin, w Dolnej Normandii. Pochodząca z ubogiej rodziny dziewczyna, po przybyciu do Paryża, szybko zaczęła robić karierę w miejscowym półświatku. W dniu swoich szesnastych urodzin była już jedną z najbogatszych i najsłynniejszych kurtyzan w Europie. Cały Paryż leżał u jej stóp. Rozkochiwała w sobie arystokratów i artystów, takich jak Franciszek Liszt. Taką właśnie poznał ją Aleksander Dumas (syn), z którym nawiązała namiętny, trwający rok romans. I to własnie on nadał jej przydomek, pod którym dziś znana jest niemal na całym świecie - "Dama kameliowa". Pisarz stworzył swoją powieść kilkanaście miesięcy po jej śmierci, gdy jeszcze świeżo w pamięci tkwił mu ich płomienny związek. Marie zmarła młodo, na gruźlicę, w wieku 23 lat (3 lutego 1847 roku w Paryżu). Pochowana została na cmentarzu Montmartre, najstarszwej nekropolii w Paryżu.

Julie Kavanagh.
   Julie Kavanagh to była tancerka baletowa, dziennikarka oraz autorka docenionych przez krytykę biografii Frederica Ashtona i Rudolfa Nuriejewa, współpracuje z takimi pismami jak "Vogue", "The Spector", "Vanity Fair" oraz "The New Yorker". "Dziewczyna, która kochała kamelie" zabiera nas w podróż do XIX-wiecznego Paryża, składając w całość okruchy niezwykłego i tragicznego zarazem życia kobiety, której sława, jako muzy, przetrwała dłużej iż legenda, którą była za życia. W Paryskim półświatku nie łatwo było zostać prawdziwą gwiazdą. Damie kameliowej niewątpliwie się to udało. To o niej powiadano, że ktokolwiek ją ujrzał - mnich, osiemdziesięciolatek, student albo ksiądz - natychmiast się zakochiwał...

   Książka Julii Kavanagh to pierwsza (wydana w Polsce) kompletna biografia kobiety, którą świat zapamiętał jako "Damę kameliową".

Julie Kavanagh
"Dziewczyna, która kochała kamelie"
ISBN: 978-83-2402-687-6
Liczba stron: 320
Okładka: Miękka
Wymiary: 144 x 205 mm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz