poniedziałek, 11 maja 2015

Jan Karski. Jedno życie - Waldemar Piasecki

  Jan Karski, kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego, był naocznym świadkiem holokaustu. Nie pozostał obojętny na tragedię Żydów. Swoje świadectwo prawdy zaniósł do najwybitniejszych osobistości zachodniego świata. Choć prawda ta była dla większości polityków niewygodna, jego misja nie była daremna. Dzięki Karskiemu świat dowiedział się do jakich okrucieństw zdolni są naziści. Książka Waldemara Piaseckiego "Jan Karski. Jedno życie" to pierwsza, tak kompletna, opowieść o polskim bohaterze. Książka jakiej jeszcze nie było i jakiej już nie będzie.Pomnik Jana Karskiego w Parku Ocalałych w Łodzi.
   20 maja 2015 roku, nakładem wydawnictwa Insignis, ukaże się wspaniała publikacja, poświęcona legendarnemu emisariuszowi. To po raz pierwszy w historii tak wspaniale opowiedziane życie Jana Karskiego, z fascynującymi detalami, szczegółami, wydarzeniami, z faktami dotąd niepublikowanymi, a wielokrotnie wręcz nieznanymi. Książka opatrzona jest przedmową laureata Nagrody Nobla Elie Wiesela.

   Autor książki, Waldemar Piasecki, to najbliższy przyjaciel i współpracownik oraz organizator działalności publicznej Jana Karskiego w ostatniej dekadzie jego życia. Jego praca nie jest ani typową biografią, ani zwykłym historycznym opracowaniem. To porywająca i kompletna opowieść o pełnym dramatycznych wydarzeń życiu legendarnego emisariusza, którą czyta się jak najlepszą beletrystykę.

    
     Pierwszy tom, zatytułowany "Madagaskar", poświęcony jest okresowi z lat 1914-1939.

Jan Karski w swoim gabinecie w Muzeum Historii Miasta Łódź.
   Fragment książki:
"Był 9 lipca 2000 roku, krótko po dziewiętnastej. Restauracja »Julian« w podwaszyngtońskim Chevy Chase w ten weekendowy wieczór nie był przepełniona gośćmi. Profesor Jan Karski mieszał w coctailowej szklance swój ulubiony "Manhattan" z dwiema kostkami lodu. […]
– Już chyba nie zdążymy… – powiedział nagle.
– Z czym?
– Z tą książką… Chyba że będę ci opowiadał stamtąd. – Uniósł w górę wskazujący palec.
Zaprotestowałem ostro. Jak zawsze, kiedy stroił sobie z tego żarty. Żarty? Nigdy nie mówił: "kiedy umrę", "kiedy odejdę". Pokazywał w górę.
– Obiecaj mi jedno. Gdybyśmy nie zdążyli, nie opublikujesz książki o mnie wcześniej niż po dziesięciu latach. Do wszystkiego trzeba dystansu. Jak go nie masz, widzisz drzewa, jak masz, widzisz las… – użył swojej ulubionej metafory.
Dodał, że powinienem zmierzyć się z tym, co ludzie będą o nim mówić, kiedy go już nie będzie.
[…] Wróciliśmy do apartamentu Profesora około dwudziestej drugiej. Rozmawialiśmy długo. Miał poczucie uciekającego czasu. Śpieszył się.
– Nic nie zabija prawdy skuteczniej niż banał… – mówił. – Nie wiem, jak można opowiedzieć coś o tym "łobuzie" Karskim, tak, by uniknąć banału. Próbuj, jak chcesz. Nie będę przeszkadzał… W końcu nikt nie wie o mnie tyle co ty."

Więcej fragentów książki można przeczytać TUTAJ

   Jednocześnie informujemy o spotkaniach z Waldemarem Piaseckim, autorem tej niezwykłej książki, polskim dziennikarzem i pisarzem mieszkającym w Nowym Jorku, od 30 lat aktywnie uczestniczącym w polsko-żydowskich i żydowsko-chrześcijańskich wzajemnych relacjach i dialogu. W ostatnich latach życia Jana Karskiego był jego sekretarzem, koordynatorem działalności publicznej, a przede wszystkim przyjacielem. Jest współautorem dokumentu TVP "Moja misja" o Janie Karskim i autorem przekładu na polski "Story of a Secret State" ("Tajne Państwo") – wojennego bestsellera Jana Karskiego. Z Waldemarem Piaseckim będzie można się spotkać:

• 16 maja o godz. 10.30, w ramach 6. Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym, sala PARYŻ C

• 20 maja o godz. 18.00, w warszawskim salonie Empik Megastore Junior, ul. Marszałkowska 104

Na oba spotkania serdecznie zapraszamy!
Waldemar Piasecki
"Jan Karski. Jedno życie.
Kompletna historia, tom 1 (1914-1939) Madagaskar"
ISBN: 978-83-63944-68-1
Liczba stron: 920
Okładka: Twarda
Wymiary: 145 x 210 mm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz