wtorek, 14 kwietnia 2015

KGB/FSB. Władcy Rosji - Andriej Sołdatow, Irina Borogan

   Niemal wszyscy ludzie na świecie wiedzą kim jest Władimir Putin. Gdy 26 marca 2000 roku został prezydentem Rosji, specsłużby, a przede wszystkim Federalna Służba Bezpieczeństwa, powróciły w tym kraju na pierwszy plan, oczekując rewanżu za upadek ZSRR. "KGB/FSB. Władcy Rosji" to dokumentalna opowieść o kulisach władzy rosyjskiej, oraz o charakterze i sposobach działania najbardziej niedostępnego i tajemniczego wywiadu na świecie. To historia wielkiej metamorfozy KGB, zbrodniczej policji politycznej Związku Radzieckiego, która przetrwała upadek Imperium, zmieniając się w FSB.   Książka ta, wydana w Polsce nakładem Wydawnictwa Agora, jest szczególnie ciekawa w kontekście okrągłej rocznicy, jaka przypadła w tym miesiącu - 3 kwietnia 1995 powstała Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, której większość kadry kierowniczej do dziś stanowią dawni oficerowie KGB.

Prezydent Rosji - Władimir Władimirowicz Putin (ur.1952).
   "KGB/FSB. Władcy Rosji" po raz pierwszy wydana została w USA i Wielkiej Brytanii jesienią 2010 roku. Do Rosji trafiła latem 2011 - mimo kłopotów z dystrybucją (np. na "prośbę" FSB zniknęła z Ozon.ru, największej rosyjskiej księgarni internetowej) pojawiła się w sprzedaży. Dotychczas książkę przetłumaczono, m.in. na francuski, fiński, chiński, czy polski. Wszędzie, gdzie się ukazała, zbierała świetne recenzje - chwalono zarówno warsztat, jak i odwagę autorów. Książka oparta jest na doświadczeniu dziennikarskim Sołdatowa i Borogan, bazuje na ich materiałach publikowanych wcześniej na portalu internetowym Agentura i w innych mediach.

   Andriej Sołdatow i Irina Borogan stworzyli specyficzny przewodnik po FSB, w którym nie zabrakło sensacyjnych ciekawostek, jak np. tej, o istnieniu tajnego rządowego metra w Moskwie. Obszerne fragmenty książki poświęcone są walce FSB z terroryzmem - nawiązują do wydarzeń ostatnich lat, które spowodowały śmierć wielu osób (wybuchy w domach mieszkalnych, zamachy na moskiewski teatr na Dubrowce, na szkołę w Biesłanie, czy wybuchy w moskiewskim metrze). 

Andriej Sołdatow i Irina Borogan.
    "KGB/FSB. Władcy Rosji" pokazują pełne spektrum działalności FSB i różne oblicza tych służb - także ich olbrzymią ingerencję w biznes i politykę, a konkretniej w walkę z opozycją i niezależnymi mediami. Wszystkie dane o służbach specjalnych autorzy pozyskali z pominięciem oficjalnych archiwów i dokumentów wewnętrznych FSB. Jednym ze źródeł informacji byli pracownicy specsłużb – oczywiście Ci, którzy chcieli i nie bali się rozmawiać.

  Sołdatow i Irina Borogan to dwójka niezależnych, rosyjskich dziennikarzy, współtwórców opiniotwórczej strony poświęconej rosyjskim służbom specjalnym Agentura.ru. Obydwoje byli korespondentami wojennymi wielu rosyjskich gazet, wspólnie opisywali, m.in. wojny na Kaukazie i kulisy zamachów na Teatr na Dubrowce oraz szkołę w Biesłanie, przez co sami stajali się obiektem zainteresowania FSB. Debiutowali w 2005 roku książką "Nowy czas patriotów. Jak służby specjalne zmieniły swoją skórę 1991-2005". Ich książka daje przerażający obraz kraju, opanowanego przez żądną władzy grupę, na czele której stoi Władimir Putin. "KGB/FSB. Władcy Rosji" to szczegółowy portret FSB, następczyni KGB, która po dziś dzień przysłania Moskwę swoim cieniem.Andriej Sołdatow, Irina Borogan
"KGB/FSB. Władcy Rosji"
ISBN: 978-83-2681-395-5
Liczba stron: 320
Okładka: Miękka
Wymiary: 136 x 210 mm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz