czwartek, 15 października 2015

Czego uczą nas umarli - Philippe Charlier

   Dr Philippe Charlier od najmłodszych lat tropi zagadki historii. Jego zamiłowanie do badania ludzkich szczątków sprawiło, że zdobył sławę i uznanie jako jeden z najlepszych paleopatologów w Europie. Śmierć nie ma dla niego żadnych tajemnic - z kilku kości i fragmentu czaszki potrafi wyczytać nie tylko to w jaki sposób zmarła osoba, której szczątki badał, ale również na co chorowała i jaki tryb życia prowadziła. Jego książka "Czego uczą nas umarli" ukazała się właśnie w Polsce, nakładem Wydawnictwa Esprit. Charlier w fascynujący sposób ujawnia co tak naprawdę stało się z ciałem Ryszarda Lwie Serce oraz podważa autentyczność relikwii Joanny d'Arc. Ta książka pokazuje historię od zupełnie innej strony, pozwalając jednocześnie dogłębnie poznać fascynujący warsztat jednego z najwybitniejszych współczesnych patologów.


   "Czego uczą nas umarli" (premiera 15 października) to zbiór niesamowitych, zaskakujących i mrożących krew w żyłach faktów, o których nie wspomina żaden szkolny podręcznik do historii. Dzięki nim dowiadujemy się, na czym polegała opieka nad niepełnosprawnymi  w czasach prehistorycznych i jak przeprowadzano zabiegi chirurgiczne, jak postrzegano alkoholizm i jak radzono sobie z nowotworami. Francuski badacz odkrywa na nowo przyczyny śmierci osób takich jak Ryszard Lwie Serce, Joanna d'Arc czy Ludwik XIV.

Grób Ryszarda I Lwie Serce w Katedrze w Rouen (we Francji),
zawierający serce angielskiego króla. A gdzie podziały się pozostałe
części ciała monarchy? Dr Philippe Charlier odpowiada na to
pytanie w książce "Czego uczą nas umarli"...
   Charlier zabiera czytelnika zarówno w miejsca wykopalisk archeologicznych, jak i do laboratoriów, gdzie niemal pokazuje przez lupę każdy szczegół badania. Tworzy hipotezy, na bieżąco je analizuje i wyciąga wnioski, a swojego odbiorcę stawia w roli asystenta i słuchacza. To pełna pasji i zaangażowania, rozbudzająca wyobraźnię, a czasami mrożąca krew żyłach opowieść, w której autor oddaje głos umarłym. Wszystkie tematy ściśle związane są z kryminalnymi dochodzeniami, badaniami prowadzonymi przez patologów sądowych światowej sławy.

  Czy wiecie jak załatwiali swoje potrzeby starożytni Rzymianie, zanim wynaleziono papier toaletowy? Czy dwa tysiące lat temu możliwe było przeprowadzenie udanej operacji chirurgicznej? Jak leczono rany odniesione w bitwie? Czy prawdą jest, że osoby chore lub zdeformowane były wyrzucane poza społeczność? Ta te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziemy na kartach książki "Czego uczą nas umarli. Patolog na tropie zagadek historii", ukazującej się właśnie nakładem Wydawnictwa Esprit.

   Oprócz poznania tajemnic śmierci sławnych i legendarnych postaci, dowiemy się również jakie sekrety skrywali zwykli ludzie od epoki starożytnej, poprzez średniowiecze, do oświecenia. Z jakimi problemami musieli się zmagać w codziennym życiu, jak radzili sobie bez znanych nam środków czystości i higieny, ale także jak zwalczali swoje problemy społeczne związane z niepełnosprawnością, alkoholizmem, nowotworami czy fekaliami.

   Philippe Charlier (ur. 1977) to znakomity francuski paleopatolog, etyk medycyny, antropolog dysponujący bogatą wiedzą nie tylko medyczną, ale i historyczną. Swoje pierwsze wykopalisko zorganizował na własnym podwórku w wieku sześciu lat! Pracuje jako wykładowca w Ecole Pratique des Hautes Etudes w Paryżu oraz w Szpitalu Raymond Poincaré w Garches. Serca zainteresowanych historią Polaków zdobył, prowadząc popularny program "Na tropach sacrum" emitowany w Planete+. "The New York Times" okrzyknął go najsłynniejszym sądowym szpiegiem Francji, a "Die Zeit" najlepszym detektywem wszechczasów!

Dr Philippe Charlier, czyli "Indiana Jones z cmentarzy", przy pracy.
   Autor, od dziecka interesujący się archeologią, zdobywał kolejne szczeble wiedzy medycznej i historycznej, dzięki czemu jest w stanie odkrywać największe tajemnice – budzące wyobraźnię i skrajne emocje. Stawiane przez niego tezy i publikowane książki zdobywają uznanie na całym świecie, nie tylko wśród naukowców. "Czego uczą nas umarli" wydana we Francji w zeszłym roku sprzedała się znakomicie i zebrała bardzo dobre recenzje, a sam Charlier zyskał miano "Indiany Jonesa z cmentarzy" oraz "francuskiego Doktora House’a". Książka ta wzbudziła także sporo kontrowersji, m.in. przez zawarte w niej odkrycie, dotyczące możliwej próby samobójczej jednego z krwawych autorów francuskiej rewolty - Robespierre'a.

   W swoim dorobku ma wiele znakomitych publikacji. Niektóre z nich budziły wiele kontrowersji, bo dotyczyły niesamowitych odkryć związanych z ważnymi postaciami historycznymi. Rozpętał m.in. płomienną dyskusję we Francji, dowodząc, że Robespierre przed śmiercią podjął próbę samobójczą. Marzeniem Charliera jest uzyskanie dostępu do masowego grobu szczątków monarchów francuskich, które zostały wydobyte z ich marmurowych grobowców w podziemiach bazyliki św. Denisa i zachowane są w jednym skarbcu zamkniętym od 1817 roku.

  Charlier to nietuzinkowy naukowiec, który poprzez swoją pracę i odkrycia budzi nie tylko wyobraźnię, ale i skrajne emocje. "Czego uczą nas umarli" to potwierdzenie tych tez. Pozycja ta stanowi znakomitą pigułkę wiedzy, której nie znajdziemy w żadnym podręczniku historii. To wszystko sprawia, że książka autorstwa "Indiany Jonesa z cmentarzy" powinna stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich miłośników zagadek z przeszłości...

Philippe Charlier
"Czego uczą nas umarli. Patolog na tropie zagadek historii"
ISBN: 978-83-64647-93-2
Liczba stron: 272
Format: 145 x 205 mm
Okładka: Broszurowa ze skrzydełkami

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz