wtorek, 16 grudnia 2014

Witelo Mag - Andrzej Nowakowski

   Witelon był pierwszym znanym uczonym, który urodził się na polskiej ziemi. Wielki wizjoner i matematyk gościł na dworze Bolesława Wstydliwego, a o jego dziełach do dziś wspominają niemal wszyscy badacze. O jego życiu prywatnym niewiele jednak wiadomo - większość faktów zaginęła we mgle historii. Pozostały głównie legendy, które po ośmiu wiekach trudno jest zweryfikować nawet wytrawnym historykom. Zapomniany przez historię, zapamiętany przez naukę. Andrzej Nowakowski postanowił powrócić do tej postaci i opowiedzieć historię jego życia w powieści historycznej "Witelo Mag".


   Książka przenosi czytelnika w czasy polskiego średniowiecza. W XIII wieku nasz kraj, pogrążony w rozbiciu dzielnicowym, szukał swojego miejsca na mapie Europy. Potrzebni byli ludzie, którzy swoim umysłem potrafiliby wyprzedzić swoją epokę, co pozwoliłoby odbudować kraj. To moment, kiedy na arenę dziejów wkracza Witelo – pierwszy polski uczony, który zdobył międzynarodową sławę. Fizyk, matematyk, optyk, filozof – człowiek renesansu w epoce średniowiecza. Znajomy najtęższych głów ówczesnej Europy. Absolwent Sorbony i wychowawca niedoszłego króla Polski – Henryka Probusa. Z jego prac korzystał sam Mikołaj Kopernik...

   "Witelo Mag" (Wydawnictwo Oskar) – to historia jego życia, od udziału w bitwie pod Legnicą po służbę na wrocławskim dworze. Z jednej strony, studia w Paryżu i Bolonii, obcowanie z najświetniejszymi umysłami Starego Kontynentu. Z drugiej, walka z zacofaniem, przeciwstawienie się świeckiej i duchownej władzy, w tym inkwizycji. W tle burzliwe dzieje Polski, spustoszonej najazdem tatarskim i podzielonej między Piastów.

Andrzej Nowakowski.
   Autor książki, Andrzej Nowakowski, urodził się w Gostkowie na Kaszubach, ale za swoje miejsce na ziemi uznaje Gdańsk. Absolwent Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Gdańskim, od wielu lat nauczyciel języka polskiego. Debiutował opowiadaniami publikowanymi na łamach tygodnika "Litery". Fragmenty jego powieści ukazywały się w miesięczniku "Punkt" i kwartalniku "Migotania". Autor wielu książek dla dzieci i opowiadań fantastyczno-naukowych. Witelo Mag to jego druga książka fabularna o średniowiecznej Europie, po Krwi Królów – powieści o życiu Henryka Probusa.

   Nowość na rynku wydawniczym (premiera miała miejsce 27 listopada) wprowadza czytelnika w tajemnice jednej z najbardziej fascynujących postaci, która z dumą przyznawała, że zrodziła ją polska ziemia. Witelon pisał o sobie "Turingorum et Polonorum filius" ("syn Turyngów i Polaków") i był z tego dumny. Nie wiadomo kiedy się urodził. Powszechnie uważa się, że przyszedł na świat w roku 1230 na Dolnym Śląsku. Ukończył szkołę w Legnicy i kształcił się na zagranicznych uniwersytetach. Uzyskał stopień magistra filozofii. Współpracował z Wilhelmem z Moerbecke, uczonym i filozofem, a także ze św. Tomaszem z Akwinu. To za namową tego ostatniego napisał po łacinie traktat o optyce. "...id est de natura, ratione, et proiectione radiorum visus, luminum, colorum atque formarum, quam vulgo Perspectivam vocant, Libri X" ukończył w roku 1273. Zawierało ponad sto twierdzeń matematycznych i aż do końca XVI wieku stanowiło podstawę wszystkich prac w dziedzinie optyki. Na pamiątkę Witelona, jego imieniem nazwano jeden z kraterów na księżycu.

   W jego biografiach pełno jest najróżniejszych, często całkowicie sprzecznych, wersji wydarzeń z ostatnich lat jego życia. Nie wiadomo kiedy zmarł, gdzie i w jakich okolicznościach. Większość historyków twierdzi, że ostatnie dni spędził w Legnicy, nauczając w miejscowej szkole. Aleksander Birkenmajer, którego prace stały się przełomem w badaniach losów Witelona, był zwolennikiem tezy, że słynny polski uczony zmarł w Legnicy w roku 1314.

Andrzej Nowakowski
"Witelo Mag"
"Wydawnictwo Oskar" 2014
ISBN: 978-83-63709-89-1
Liczba stron: 320
Okładka: Miękka
Wymiary: 148 x 205 mm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz