piątek, 12 grudnia 2014

Radio Solidarność w Trójmieście - Maciej Pawlak

    "Solidarność" walczyła z władzą komunistyczną o dostęp do mediów przez cały okres legalnej działalności, aż do wprowadzenia stanu wojennego. Posierpniowy "karnawał" zakończył się definitywnie 13 grudnia 1981 roku, ale nie oznaczało to końca 10-milionowego ruchu. Opozycja demokratyczna przeniosła się do działalności podziemnej, a jednym z symboli oporu stało się Radio Solidarność. Jeden z jego najaktywniejszych ośrodków, nigdy nie rozpracowany przez bezpiekę (!) i działał w kolebce związku - Gdańsku. Pierwszą podziemną audycję nadano 8 czerwca 1982 roku. Audycje rozpoczynały się od "Murów" Jacka Kaczmarskiego.


   Już w poniedziałek, 15 grudnia 2014 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku o godzinie 17:30 odbędzie się uroczysta premiera książki Macieja Pawlaka "Radio Solidarność w Trójmieście".  Promocja książki będzie połączona ze spotkaniem z autorem. Uroczystość rozpocznie się pięciominutowym filmem pt. "Radio Solidarność" oraz przemowami przedstawicieli Administracji Państwowej i Samorządowej. Gościem Honorowym będzie Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. Wydarzenie wielkiej rangi, bo i książka jest niezwykła...

   "Radio Solidarność w Trójmieście" (Wydawnictwo Oskar) jest pierwszą monografią opisująca jego konspiracyjnych twórców: od konstruktorów nadajników i operatorów sprzętu po redaktorów i lektorów. 7 lat działalności, 195 audycji radiowych, ponad 3500 emisji – to fenomen, który trzeba przypomnieć. W tle Polska i kraje bloku wschodniego w ostatniej dekadzie komunizmu. Książka opisuje także działalność innych podziemnych trójmiejskich rozgłośni: Radia Federacji Młodzieży Walczącej, Radia Solidarności Walczącej i Radia BIT.

   Jak stwierdza autor książki - Maciej Pawlak: 
"Paradoksalnie, właśnie w stanie wojennym, w czasie największego terroru, powstało wolne radio, działające w kilkudziesięciu miastach kraju."

Maciej Pawlak.
   Maciej Pawlak (ur. 1955) urodził się w Sopocie. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej. Od końca lat 70. był współpracownikiem trójmiejskich środowisk opozycyjnych. Rozpracowywany przez wydział III KW MO w Gdańsku, w sierpniu 1980 roku został uczestnikiem strajku solidarnościowego, by już miesiąc później zostać przewodniczącym Koła Solidarności w kierownictwie grupy robót nr 1 w WPRD w Gdańsku. 14 grudnia 1981 roku był uczestnikiem strajku w bazie WPRD przy ul. Żaglowej, a w dniach 15 - 16 grudnia współorganizatorem obrony bramy nr 3 w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej. Po pacyfikacji strajku został zatrzymany w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim i skazany na 3 miesiące, a także zwolniony z pracy. Od sierpnia 1984 roku do kwietnia 1989 roku prowadził redakcję Radia Solidarność w Trójmieście. Za swoją działalność został wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001) i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu odrodzenia Polski (2009).

   Trójmiejskie "Radio Solidarność Gdańsk" było szczelnie zakonspirowane przez lata, nawet po upadku PRL pozostało w "podziemiu" - tak na wszelki wypadek. Dopiero ta książka, jako pierwsza publikacja, odtajnia jego działalność...

   Fragment:
"Audycje nagrywano od jednego do czterech razy w miesiącu i mogły być nadawane wiele razy, nim straciły aktualność. Wyjątek stanowił okres strajków majowego i sierpniowego w 1988 roku, gdy audycje były nagrywane codziennie i nie było więcej emisji niż jedna lub maksymalnie kilka na nadajnik, nie było na to czasu, oraz audycje samodzielnej redakcji na drugi program, bo nadawano jednym nadajnikiem. Każda z około 195 audycji była nadana przez kilka nadajników, ale każdy, kto miał nadajnik, mógł nadawać w dowolnej chwili, gdy był emitowany program telewizyjny. Radio Solidarność w Trójmieście nigdy nie zostało rozpracowane przez bezpiekę. Nikogo nie złapano przy nadawaniu audycji, nie rozpracowano redakcji radia, ani żadnej jego struktury."


Maciej Pawlak
"Radio Solidarność w Trójmieście"
ISBN: 978-83-6370-994-5
Liczba stron: 510
Okładka: Twarda
Wymiary: 160 x 238 mm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz