wtorek, 9 grudnia 2014

Heretycy i inkwizycja w średniowieczu - Jörg Oberste

   Herezja i inkwizycja - dwa pojęcia, które budzą zarówno emocje, jak i kontrowersje. Problematykę walki Kościoła z wyznawcami innych religii poruszało mnóstwo publikacji. Od książek do filmów dokumentalnych i fabularnych. Jacy ludzie i jakie grupy społeczne zdecydowały się na przyjęcie alternatywnych nauk wiary? Z jakich motywów to uczynili? Jak reprezentanci Kościoła hierarchicznego odebrali te poglądy i jakimi sankcjami je obłożyli? Książka Jörga Oberste idealnie wprowadza w ten temat czytelników rozpoczynających dopiero swoją przygodę z historią Kościoła oraz takich, którzy do tej pory historią w ogóle się nie interesowali, a teraz zapragnęli nadrobić zaległości.

  "Heretycy i inkwizycja w średniowieczu" to rzetelne studium historyczne, oparte na analizie materiałów źródłowych i najnowszych publikacjach. Autor w mistrzowski sposób łączy narrację o herezjach z omówieniem prób ich zwalczania przez Kościół. Z dużym znawstwem przybliża najważniejsze ruchy religijne uznawane za heretyckie. Następnie prowadzi od antyheretyckich uchwał synodalnych i konstytucji soborowych, aż do powstania inkwizycji.

   Jörg Oberste (ur. 1967), profesor historii średniowiecznej i nauk pomocniczych historii na uniwersytecie w niemieckiej Ratyzbonie, podjął się niezwykle trudnego zadania. Zebranie tak rozległego tematu w objętości tej niewielkiej książki wymagało od niego starannej selekcji materiału. W wyniku tego powstała pozycja, która obejmuje wszystko to, co stanowi istotę pojęcia średniowiecznej herezji i walki z nią.

Prof. Jörg Oberste.
    Na wstępie autor wyjaśnia, kogo nazywa się heretykiem oraz ukazuje zjawisko herezji w okresie poprzedzającym średniowiecze. Kolejne rozdziały poświęcone są reakcjom Kościoła i walce tej instytucji ze wszystkimi, którzy odważyli się mieć poglądy inne niż głoszone przez papieża. Osobny rozdział został poświęcony sprawie inkwizycji, która do dnia dzisiejszego wywołuje wiele kontrowersji.

   Opisane zostały wszystkie najważniejsze ruchy religijne takie jak katarzy, husyci, waldensi, bogomilcy czy begardzi. Wiele szczegółów na ich temat zostało co prawda pominiętych (autor omówił je dość skrótowo), nie przeszkodziło to jednak temu, aby zawrzeć całą istotę sporu z Kościołem w sposób ciekawy i łatwy do zrozumienia.

   Lekki styl i spójna narracja to dwa ogromne plusy niniejszej publikacji. Wszystkie opisywane wydarzenia łączą się w sensowną całość, co powoduje, że czytelnik nie gubi się w gąszczu pojęć, dat i nazwisk, których autor przytacza wielką ilość. Kolejną zaletą jest bezkompromisowość Oberste'a w podejsciu do błędów i wypaczeń inkwizycji. Nie boi się on wspominać o okrucieństwach tortur stosowanych za zgodą Kościoła. Jednocześnie nie oskarża on Kościoła za taki stan rzeczy, raczej twierdzi, że winę za to ponoszą zbyt aktywni i gorliwi inkwizytorzy.

   Jako wprowadzenie książka "Heretycy i inkwizycja w średniowieczu" Jörga Oberste'a (którą otrzymaliśmy od wydawnictwa WAM) bez wątpienia zasługuje na polecenie. Osoby, dla których temat inkwizycji nie jest obcy, nie znajdą tutaj niczego nowego, jednak dla wszystkich innych będzie to dobry wstęp, który z pewnością zachęci ich do dalszej lektury bardziej obszernych dzieł...

Jörg Oberste
"Heretycy i inkwizycja w średniowieczu"
ISBN: 978-83-7505-506-1
Liczba stron: 240
Okładka: Miękka
Wymiary: 136 x 210 mm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz