środa, 23 listopada 2016

Damy ze skazą - Kamil Janicki

   Panuje przekonanie, że średniowiecze to epoka, w której rządzili wyłącznie mężczyźni, a kobiety stanowiły jedynie tło wszelkich intryg, potyczek, podbojów i wielkiej polityki. Książka Kamila Janickiego „Damy ze skazą” przedstawia zupełnie odmienną wersję naszej historii, w której królowe i księżniczki nie są jedynie bohaterkami drugiego planu. Ich prawdziwe czyny już dawno obrosły tak wieloma mitami i domysłami, że bardzo trudno jest oddzielić prawdę historyczną od legend. Bez tych kobiet losy pierwszych Piastów potoczyłyby się zupełnie inaczej…


   Matylda to dziedziczka najpotężniejszej dynastii świata. Własny brat przegrywa ją podczas gry w kości, czym zamienia jej życie w prawdziwe piekło. Rycheza angażuje cały swój spryt i nieustępliwość, by zmazać hańbę matki. Przybywa do kraju rządzonego przez ogarniętego obsesją tyrana. To ona zrobi z niego bohatera. I ona zapewni mu królewską koronę. Przedsława - zgwałcona i odarta z marzeń przez nienawistnego furiata, poprzysięga zemstę. Za jej sprawą na rodzące się polskie mocarstwo spada klątwa. Urażona duma, poniżenie, zdrada, której nie wolno było wybaczyć. Grzechy ludzi zbyt ambitnych, by uznać własne potknięcia, zepchnęły cały ród i całe imperium na drogę prowadzącą ku zagładzie. I tylko kobiety mogły je uratować…

Rycheza Lotaryńska (ok.993-1063),
zwana również Ryksą. Żona króla Mieszka II
 i matka króla Kazimierza Odnowiciela.
   Taką właśnie wersję historii polskiej korony, obdartą z mitów i wszelkich fałszerstw proponuje swoim czytelników Kamil Janicki w swojej najnowszej książce. W oparciu o dostępne materiały źródłowe autor próbuje ukazać Polskę pierwszych Piastów jako świat pełen nienawiści, gdzie ludzkie życie warte jest tylko tyle, ile gotowi byli zapłacić za nie handlarze niewolników. Nie pomniejsza on wcale roli mężczyzn ale stara się udowodnić, że kilka dam zrobiło niemal wszystko, by zdobyć sławę większą niż ich mężowie i synowie.

   Na główną bohaterkę książki „Damy ze skazą” (wydawnictwo Znak Horyzont), wyrasta Rycheza - żona Mieszka II, matka Kazimierza Odnowiciela, ale przede wszystkim siostrzenica cesarza Ottona III. Za sprawą Kamila Janickiego, jej portret jest diametralnie różny od tego, czego możemy się o Rychezie dowiedzieć z kart szkolnego podręcznika. Panuje przekonanie, że żona Mieszka II sprzeniewierzyła się wszystkiemu, na co jej teść i mąż pracowali przez ćwierć wieku. W tajemnicy wywiozła z Polski insygnia koronacyjne i oddała je uradowanemu cesarzowi Niemców. Za jej sprawą Polska znowu spadła do rangi księstwa. Przez setki lat uchodziła w Polsce za jeden z najczarniejszych charakterów naszej historii. Widziano w niej kobietę zachłanną, zdradziecką i gwałtowną. Zarzucano jej, że pogrążyła męża i podkopała pozycję syna. Jej postać była wymieniana jednym tchem z targowiczanami, Katarzyną Wielką, Henrykiem Walezym. Ale czy tak było naprawdę? Autor „Dam ze skazą” twierdzi, że niekoniecznie i ma na potwierdzenie swojej tezy naprawdę mocne dowody…

   Książka przedstawia ważne kobiety w polskiej historii. W średniowieczu odegrały ogromną rolę, a dziś pozostają niemal nieznane lub zapomniane. Ich prawdziwe czyny już dawno obrosły tak wieloma mitami i domysłami, że bardzo trudno jest oddzielić prawdę historyczną od legend. Wraz z ich historią, czytelnicy mają okazję poznać inne strony mężczyzn z nimi związanych. Kamil Janicki, przedstawiając ówczesną sytuację kulturową i polityczną Polski pierwszych Piastów, wiele razy rzuca nowe światło na rodzinne relację osób, które tą historię tworzyły.

  Na czytelników czeka również rozwiązanie wielu zagadek i jeszcze więcej ciekawostek historycznych. Dowiedzą się oni między innymi o tym kto i dlaczego nakłonił Mieszka I do chrztu oraz jak naprawdę wyglądała wyprawa Bolesława Chrobrego na Ruś. Niewiele osób słyszało (lub czytało) o jedynym polskim władcy, który popełnił samobójstwo, a także o tym, że pierwszy rozbiór Polski planowano już dziesięć wieków temu. Kto i dlaczego dokonał pierwszej masowej zagłady polskich elit? Jaki piastowski gród miał zostać polskim Akwizgranem? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi zawiera książka „Damy ze skazą”.

Kamil Janicki.
   Kamil Janicki – historyk, publicysta i pisarz. Autor książek sprzedanych w łącznym nakładzie ponad 100 000 egzemplarzy, w tym bestsellerowych „Pierwszych dam II Rzeczpospolitej” i „Upadłych dam II Rzeczpospolitej”. W 2014 roku ukazały się „Damy złotego wieku”, a rok później kolejna część serii: „Żelazne damy”.

   „Damy ze skazą” są jego piątą książką o kobietach w polskiej historii. Od niepozornych bohaterek drugiego planu do księżniczek i królowych – Janicki skrupulatnie odnajduje ślady działań swoich bohaterek, podejmując próbę rekonstrukcji ich myśli, motywów działania, a także wyglądu. Stawia przy tym pod znakiem zapytania powszechnie przyjętą wersję wydarzeń a także płeć autora polskich sukcesów. Kontestuje również wiedzę podawaną w podręcznikach, opiera się na najnowszych badaniach, stawia śmiałe, często kontrowersyjne tezy. Całość uzupełnia plastyczną narracją.

   Jako publicysta współpracuje regularnie między innymi z „Newsweekiem Historia” i „Focusem Historia”. Jest redaktorem naczelnym największego polskiego portalu historycznego – „Ciekawostek Historycznych”. Jego artykuły ukazywały się również na łamach wielu innych czasopism, np. „Gazety Wyborczej” czy „Świata Wiedzy”. Jest częstym gościem mediów oraz kom Częsty gość mediów i komentator wydarzeń związanych z historią.

   Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez szereg lat pracował jako redaktor i tłumacz literatury anglojęzycznej. W przeszłości blisko związany z Wydawnictwem Znak, między innymi jako kierownik redakcji historycznej. Obecnie, nie licząc Ciekawostek Historycznych, całą uwagę koncentruje na działalności literackiej i publicystycznej.

Kamil Janicki
„Damy ze skazą”
ISBN: 9788324034666
Liczba stron: 448
Okładka: Twarda
Wymiary: 165 x 235 mm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz