Od czasów zakończenia drugiej wojny światowej kwestia istnienia tajnej organizacji zajmującej się pomocą hitlerowskim zbrodniarzom wojennym była tematem niezliczonych publikacji. Argentyński dziennikarz i autor Uki Goñi w swojej książce zatytułowanej „Prawdziwa Odessa. Jak Peron sprowadził hitlerowskich zbrodniarzy do Argentyny” przedstawia historię tej legendarnej organizacji, która po zakończeniu drugiej wojny wspierała ogromną ilość zbrodniarzy wojennych i pomagała im w ucieczce przed wymiarem sprawiedliwości. Odtajnienie powojennych akt i dokumentów pozwoliło mu dotrzeć do wielu sensacyjnych informacji, które nigdy wcześniej nie były upublicznione.
ODESSA (niem. Organisation der ehemaligen SS-Angehörigen, Organizacja Byłych Członków SS) była założoną pod koniec II wojny światowej (z inicjatywy Heinricha Himmlera oraz byłych oficerów SS) tajną siatką konspiracyjną, mającą na celu niesienie pomocy zbrodniarzom wojennym w ucieczce przed ścigającymi ich aliantami oraz zapewnienie im bezpiecznego życia po wojnie.
Adolf Eichmann był jednym z tych zbrodniarzy, którym po wojnie udało się uciec do Argentyny. |
Członkowie ODESSY jeszcze pod koniec wojny zajmowali się ukrywaniem złota i kosztowności zrabowanych przez Niemców w czasie wojny. Uważa się też, że organizacja ukryła złoto Deutsche Banku, na którego trop wpadli alianci, kiedy znaleźli wiele sztabek złota w lasach na terenie Bawarii i Tyrolu.
Książka zatytułowana „Prawdziwa Odessa” (Wydawnictwo Replika) oparta została na dogłębnej kwerendzie obszernych materiałów dokumentalnych, pochodzących z archiwów rządowych Argentyny, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii i Belgii. Przy jej pisaniu autor przeprowadził także osobiście wiele wywiadów.
W oparciu o dokumenty wywiadu krajów europejskich i amerykańskich Uki Goñi rysuje złożoną sieć międzynarodowych powiązań, która umożliwiła pod koniec wojny wyjazd do Argentyny setkom hitlerowców. Wśród nich znaleźli się zbrodniarze, tacy jak Klaus Barbie, Adolf Eichmann, Josef Mengele czy Erich Priebke.
Goñi dowodzi, iż po 1946 roku kwatera główna operacji przerzutu nazistów za ocean mieściła się w pałacu Juana Perona. Samego prezydenta Argentyny oskarża o przychylność i zaangażowanie w ten proceder. Dalsze ślady szlaków przerzutowych wiodą go ku Skandynawii, Szwajcarii i do Włoch, tropy odnajduje także w argentyńskim Kościele Katolickim i w samym Watykanie.
„Prawdziwa Odessa” przetłumaczona została na wiele języków, m.in. na: hiszpański, włoski, słoweński, portugalski i niemiecki. Odbiła się przy tym szerokim echem. Włoscy parlamentarzyści zażądali od urzędującego wówczas premiera Berlusconiego śledztwa w sprawie włoskiego kanału przerzutowego. Dochodzenia wszczęli także arcybiskup Genui Tarcisio Bertone oraz linie lotnicze KLM. Skazany na dożywocie SS-man Erich Priebke domagał się sądowego zakazu rozpowszechniania włoskiego przekładu książki i zadośćuczynienia za zniesławienie. Choć wielokrotnie wygrywał z mediami, tym razem przegrał.
Argentyński dziennikarz Uki Goñi od wielu lat bada temat ucieczek niemieckich zbrodniarzy z Europy. |
Żmudne śledztwo, licznie przeprowadzone rozmowy oraz wielka determinacja w odkryciu prawdy sprawiły, że otrzymaliśmy książkę doskonale udokumentowaną, gdzie nawet najbardziej nieprawdopodobna hipoteza ma swoje uzasadnienie w archiwalnych źródłach. Sam autor przyznał otwarcie, że był zszokowany tym, co odkrył przy pracy nad książką, więc tym bardziej można mieć pewność, że zszokowani będą również czytelnicy, próbujący dowiedzieć się, dlaczego tak wielu zbrodniarzy wojennych nie odpowiedziało za swoje zbrodnie.
Uki Goñi
„Prawdziwa Odessa. Jak Peron sprowadził hitlerowskich zbrodniarzy do Argentyny”
Wydawnictwo Replika, 2021.
ISBN: 978-83-66989-23-8
Liczba stron: 464
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
Wymiary: 145x205 mm
Cena: 54,90 zł
Nie mówię nie.
OdpowiedzUsuńKsiążka zatytułowana „Prawdziwa Odessa” (Wydawnictwo Replika) oparta została na dogłębnej kwerendzie obszernych materiałów dokumentalnych, pochodzących z archiwów rządowych Argentyny, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii i Belgii.
OdpowiedzUsuńCzy ktoś ma na sprzedaż tą książkę?
OdpowiedzUsuń