wtorek, 26 kwietnia 2016

Czołgi. 100 lat historii - Richard Ogorkiewicz

   Bez nich trudno sobie wyobrazić współczesne pola bitew. Jak zmieniały się i doskonaliły czołgi? W jaki sposób ewoluowały te maszyny - od prymitywnych, dziwacznych z wyglądu czołgów Mark V, poprzez brytyjskie Matildy, późniejsze groźne niemieckie „Tygrysy” z okresu II wojny światowej, aż po współczesne amerykańskie Abramsy M1, ? Dzisiaj czołgi stały się głównym elementem sił pancernych, zdolnym do samodzielnych działań wojennych. Książka „Czołgi. 100 lat historii” obszernie opisuje rozwój czołgów na świecie oraz wnikliwie analizuje fenomen ich znaczenia od czasów I wojny światowej, aż po współczesność.

   Autor książki, znany na świecie specjalista od broni pancernej, szczegółowo i fachowo analizuje historię i ewolucję czołgu, od chwili jego powstania przed stu laty po dzień dzisiejszy. Odwołując się do najnowszych badań, opowiada o mało znanych początkach rozwoju czołgów podczas pierwszej wojny światowej. Wnikliwie analizuje fenomen rosnącego znaczenia militarnego czołgów. W latach międzywojennych rozwój sił pancernych postępował powoli, dopiero sukcesy niemieckich formacji czołgowych w początkowym okresie drugiej wojny światowej zmusiły aliantów do rewizji konserwatywnych koncepcji dotyczących użycia czołgów. Opisuje gwałtowny rozwój pojazdów pancernych w Europie i Ameryce, do którego doszło dzięki ogromnemu postępowi w dziedzinie techniki wojskowej podczas drugiej wojny światowej i zimnej wojny i który doprowadził do przeobrażenia czołgów w szybkie, odporne na pociski i potężne machiny wojskowe – takie, jakimi są dzisiaj.

Profesor Richard Ogorkiewicz.
   Profesor Ogorkiewicz najpierw przedstawia genezę czołgu i jego wczesną ewolucję w latach Wielkiej Wojny, a potem wnikliwie analizuje fenomen rosnącego od zakończenia pierwszej wojny światowej znaczenia militarnego czołgów. Wprawdzie w latach międzywojennych rozwój sił pancernych postępował powoli, lecz sukcesy niemieckich formacji czołgowych w początkowym okresie drugiej wojny światowej zmusiły aliantów do rewizji konserwatywnych koncepcji dotyczących użycia czołgów.

   Czytelnicy książki, która ukazała się nakładem Wydawnictwa RM, będą mogli szczegółowo prześledzić proces ich doskonalenia, dzięki któremu stanowią one obecnie główną siłę samodzielnych, zmechanizowanych formacji – współczesnych odpowiedników niemieckich dywizji pancernych, po raz pierwszy wykorzystanych bojowo w optymalny sposób w czasie blitzkriegu w pierwszych latach II wojny światowej. Ta pełna szczegółowych informacji publikacja zasługuje na miano fachowego analitycznego studium dziejów rozwoju czołgów i broni pancernej w ujęciu chronologicznym.

   Profesor Ogorkiewicz, przedstawiając rozwój i ewolucję czołgu w kontekście historycznym, analizuje sukcesy niemieckich formacji pancernych oraz burzliwy rozwój wojsk pancernych, które zdominowały przebieg walk na lądzie podczas drugiej wojny światowej, a następnie omawia dalszy intensywny postęp w dziedzinie pojazdów opancerzonych w armiach mocarstw – Związku Radzieckiego, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i RFN – w okresie zimnej wojny i w dobie współczesnej.

   Profesor Richard Ogorkiewicz w latach 1972–2006 pracował w Radzie Naukowej ds. Obronności brytyjskiego Ministerstwa Obrony. Od 1979 roku wygłaszał też wykłady na temat pojazdów pancernych w Royal Military College of Science, uczelni będącej obecnie filią brytyjskiej Akademii Wojskowej, a od 1988 roku pełni tam funkcję profesora nadzwyczajnego. Od 1988 roku jest też konsultantem periodyku IHS „Jane’s International Defence Review”, a od 1993 również kuratorem Muzeum Broni Pancernej w Bovington.

Richard Ogorkiewicz
„Czołgi. 100 lat historii”
ISBN: 978-83-7773-424-7
Liczba stron: 360
Okładka: Miękka
Wymiary: 165x240mm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz