poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Ostatni Rosjanin. Jak ocalić ginący naród? - Oliver Bullough

   W latach 60. XX wieku, kiedy Związek Radziecki twierdził, że buduje niebo na ziemi, naród rosyjski zaczął zapijać się na śmierć. Przez jakiś czas dochody czerpane przez państwo z wódki były nawet wyższe niż zyski płynące z przemysłu naftowego. Teraz, pięćdziesiąt lat później, kiedy państwo sowieckie rozpadło się, mieszkańcy Moskwy nadal piją butelkę wódki przed śniadaniem, a Rosja jeszcze niedawno zmagała się z największym kryzysem demograficznym w historii. Oliver Bullough w książce „Ostatni Rosjanin. Jak ocalić ginący naród?” próbuje odpowiedzieć na pytanie - jaka historia kryje się za tym obrazem?


Ojciec Dmitrij Dudko z rodziną.
   Temat alkoholizmu w Rosji znamy dzisiaj głównie z internetowych memów i zabawnych filmików ukazujących, że „Rosja to nie kraj, Rosja to stan umysłu”. Niewielu dzisiaj tak naprawdę stara się zrozumieć przyczyny moralnego upadku rosyjskiego społeczeństwa. Co doprowadziło Rosję do miejsca, w którym znajduje się obecnie?

   W swojej książce, ukazującej się nakładem Wydawnictwa RM, Oliver Bullough docieka przyczyn tych zjawisk, ukazując je przez pryzmat historii ojca Dmitrija Dudko - niezwykłego prawosławnego popa, któremu udało się stworzyć zalążek prawdziwie chrześcijańskiej społeczności w sercu jednego z najbardziej zbrodniczych systemów w historii. Jego przesłanie głoszące, że jednym z największych nieszczęść Rosji jest alkohol, przysporzyło mu – oprócz rzeszy zwolenników – wielu wrogów wśród władz, które od czasów carskich uznawały alkohol za jedno z najważniejszych narzędzi manipulowania tłumem.

   Podążając śladami ojca Dmitrija, autor odtwarza świat, jakiego on doświadczył. Jego historię poznajemy na podstawie jego zapisków i pamiętników. W tej opowieści odbija się historia całego narodu, a kazania duchownego dają surowy, jedyny w swoim rodzaju wgląd w życie totalitarnego państwa. Przeczytamy o klęsce głodu w rodzącym się Związku Radzieckim oraz o niemieckiej okupacji i walce w szeregach Armii Czerwonej. Degradację całego narodu prześledzimy również na przykładzie piekła gułagu, do którego ojciec Dudko trafił w roku 1948.

Oliver Bullough.
   Gdy w połowie lat 60. XX wieku w Rosji więcej ludzi umierało, niż się rodziło, kraj ten stanął na krawędzi samozagłady. Książka Bullougha to przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie, co się stało z wielką potęgą, jaką była Rosja i dokąd dziś zmierza jej społeczeństwo. Trudno jednak o optymizm, zwłaszcza, że upadek komunizmu, zamiast dać nadzieję na lepsze jutro, pogłębił tylko proces degradacji społeczeństwa rosyjskiego. 

   Jak bardzo zmieniła się Rosja na przestrzeni lat? Podróżując między zwykłymi obywatelami możemy dowiedzieć się wiele o ich codziennym życiu, problemach ale i opinii na temat dzisiejszych realiów panujących w Federacji Rosyjskiej.

   Oliver Bullough oferuje portret Rosji, jakiego jeszcze nie było. Pokazuje, że w kraju tak chętnie miażdżącym własnych obywateli przetrwały odwaga, wytrwałość i – wreszcie – niewielkie, lecz wciąż tlące się przebłyski nadziei.

   Autor książki „Ostatni Rosjanin. Jak ocalić ginący naród?” to brytyjski dziennikarz, od 1999 roku mieszkający w Rosji. Studiował historię współczesną w Oksfordzie, a po ukończeniu uczelni przeniósł się do Rosji. Przez siedem lat mieszkał w Petersburgu, Biszkeku i Moskwie, podróżując intensywnie jako reporter Reutersa (relacjonował m.in. tragiczne wydarzenia w moskiewskim teatrze na Dubrowce w 2002 roku).

   Po powrocie do Wielkiej Brytanii był redaktorem do spraw Kaukazu w Instytucie raportowania o wojnie i pokoju. Obecnie jako dziennikarz niezależny publikuje m.in. w dziennikach Guardian i New York Times, występuje w radiu i telewizji. Jego pierwsza książka, "Kaukaz. Niech świat rozbrzmiewa naszą chwałą", otrzymała w Stanach Zjednoczonych Nagrodę im. Corneliusa Ryana, a w Wielkiej Brytanii była nominowana do Nagrody Orwella. W 2011 roku Oliver Bullough został uhonorowany Nagrodą Oxfam dla Początkujących Pisarzy.

Oliver Bullough
"Ostatni Rosjanin. Jak ocalić ginący naród?"
ISBN: 978-83-7773-463-6
Liczba stron: 344
Okładka: Miękka
Wymiary: 145x205

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz