piątek, 15 lipca 2016

Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie

   Król Stanisław August nie tylko posiadał talent literacki, ale także zmysł wnikliwej obserwacji rzeczywistości, dlatego wspomnienia monarchy określić można jako jeden z najciekawszych i najważniejszych dokumentów epoki oświecenia. Jego dzieło pokazuje bogatą panoramę ówczesnej Europy i Rzeczypospolitej. Wspomnienia, pisane w oryginale w języku francuskim, ukryte w rosyjskich archiwach, przez wiele lat były niedostępne. Książka „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie” stanowi pełną panoramę portretów przedstawionych we wspomnieniach ostatniego polskiego króla.


   W memuarach król opisuje nie tylko swoje życie prywatne, relacjonuje również wydarzenia polityczne, odbywające się na arenie polskiej i międzynarodowej. Obrazy i portrety arystokracji, barwne opisy codzienności epoki oświecenia, wydarzenia związane z tragiczną historią Polski końca XVIII wieku nakreślone przez monarchę w „Pamiętnikach”, pozostawiają w czytelniku jednak pewien niedosyt i rozbudzają apetyt na ciąg dalszy.

   To właśnie zaspokojeniu tej ciekawości służyć miał cykl wykładów „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”, które odbywały się w Łazienkach Królewskich od września 2013 do czerwca 2014 roku. W trzynastu otwartych wykładach, zorganizowanych przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Łazienkach Królewskich we współpracy z Polskim Towarzystwem Badań nad Wiekiem Osiemnastym, wzięli udział wybitni badacze XVIII wieku. 

   Zbiór wygłoszonych wówczas wykładów, zilustrowanych portretami opisywanych przez króla osobistości i wieloma pięknymi rycinami z epoki, został zebrany w tomie „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”. Eseje w przystępny sposób ukazują pełną galerię portretów postaci znanych z kart królewskich wspomnień. Autorzy przyjrzeli się wnikliwie wybranym bohaterom i zjawiskom ukazanym w pamiętnikach monarchy, przybliżając niejednokrotnie aspekty prze władcę przemilczane. Poznamy tu więc nie tylko szczegóły królewskich relacji z damami jego serca, ale też z przyjaciółmi, rodziną czy bliskimi współpracownikami.

   Książkę otwierają dwie rozprawy poświęcone samym „Pamiętnikom”. Agata Roćko przedstawia dzieło Stanisława Augusta na tle innym dokumentów epoki. Stara się przy tym pokazać jego swoistość i odmienność, ale też szuka tego, co łączy je ze wspomnieniami innych ludzi epoki oświecenia. Natomiast tekst Teresy Kostkiewiczowej jest gruntowna analizą portretów skreślonych przez samego króla.

   Jak pisze redaktor tomu, prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz, „zwiedzanie stworzonej przez Stanisława Augusta galerii literackich portretów jest zajęciem fascynującym”, dzięki przedstawionym rozprawom odkryjemy szczegółowy obraz XVIII-wiecznej Europy, specyfikę ówczesnej mentalności, a także poznamy postać i tajemnice naszego ostatniego króla. „Pamiętniki Stanisława Augusta” to wciągająca lektura dla współczesnych odbiorców, nie tylko tych zajmujących się zawodowo historią, literaturą czy kulturą.

   Przedstawiony w książce zbiór portretów z całą pewnością nie jest kompletny. Na pewno można go uzupełnić o innych znaczących uczestników wydarzeń z czasów panowania ostatniego polskiego króla i opisanych w „Pamiętnikach”, które po raz pierwszy zostały wydane w Polsce dopiero w 2013 roku. Nie sposób było opisać wszystkich znaczących postaci z otoczenia Stanisława Augusta, a każdy wybór nigdy nie będzie zadowalał wszystkich znawców. Jednak z całą pewnością dzięki przedstawionym tu rozprawom uzyskaliśmy bardziej osobistą panoramę epoki stanisławowskiej.

   Jak zwykle Wydawnictwo Łazienki Królewskie stanęło na wysokości zadania, jeśli chodzi o szatę graficzną. Takie wydanie to rzadkość na naszym rynku wydawniczym. Doskonałej jakości kredowy papier nadaje książce cechy wydawnictwa o najwyższej wartości, niczym najlepsze przewodniki lub katalogi reklamowe. Tutaj mamy do czynienia nie z katalogiem, ale z prawie 360-stronicową książką okraszoną ogromną ilością znakomitych ilustracji. To wszystko sprawia, że nie można przejść obok tej książki obojętnie. Żadna domowa biblioteka poświęcona ostatniemu polskiemu królowi nie będzie w pełni kompletna bez książki „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”, którą otrzymaliśmy dzięki Wydawnictwu Łazienki Królewskie.

Książkę kupić można na stronie


„Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”
ISBN: 978-83-64178-26-9
Liczba stron: 356
Okładka: Miękka
Wymiary: 190 x 238 mm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz