niedziela, 3 lipca 2016

Spowiedź życia - Piotr Wroński

   Czy były esbek może być wiarygodny, gdy opowiada o swojej przeszłości? Czy mówi o wszystkim? Czy mówi prawdę? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć książka „Spowiedź życia”, w której były oficer wywiadu i kontrwywiadu - Piotr Wroński w rozmowie z dziennikarzem Przemysławem Wojciechowskim zdradza największe tajemnice swojej esbeckiej przeszłości. Opisuje mechanizmy działania polskich tajnych służb oraz szczegóły, o których większość jego współpracowników chciałaby zapomnieć. Dodatkowo po raz pierwszy ujawnia nazwiska innych esbeków, konfidentów i skorumpowanych polityków…   Książka napisana jest w formie wywiadu z byłym oficerem wywiadu i kontrwywiadu, autorem dwóch powieści z kluczem: „Spisek założycielski. Historia jednego morderstwa” oraz „Weryfikacja”. W swoich wcześniejszych powieściach Piotr Wroński nie ujawniał prawdziwych nazwisk polityków, konfidentów i swoich kolegów po fachu. Tym razem postanowił to zmienić. W rozmowie z Przemysławem Wojciechowskim idzie na całość. Pierwszy na rynku wydawniczy wywiad z esbekiem, który ma odwagę mówić prawdę. 

Piotr Wroński - esbek, który został pisarzem.
   Co kierowało byłym esbekiem, że nagle teraz, po tylu latach, postanowił przyznać się do tego, co wie? Wyrzuty sumienia? A może powody były czysto finansowe? To wie tylko Piotr Wroński. Bez względu na to, czym kierował się Wroński otrzymaliśmy rzadką możliwość poznania kulis prawdziwych akcji, w których swoje palce maczali tajni agenci.

   Czy Wroński mówi prawdę? Czy mówi o wszystkim? Czy nie umniejsza swojej roli? Tego nie wiemy i być może nigdy się nie dowiemy. Prawdę znają tylko on. Bez względu na to, czy „Spowiedź życia” jest całkowitą, czy tylko częściową prawdą, warto ją poznać. Oficer wywiadu opowiada o rzeczach niezwykle istotnych, których nie można już dłużej pomijać milczeniem. Obraz jego przeszłości stał się obrazem prawdy o minionych czasach i o rzeczywistości, która otaczając naszą codzienność - tak naprawdę, oficjalnie nie istniała.

   Piotr Wroński bez skrępowania wskazuje osoby z naszego życia publicznego, które robiły wszystko, aby swoją esbecką przeszłość wymazać z pamięci. Nie ocenia, nie oskarża, nie szuka usprawiedliwienia. On tylko rzuca światło na miejsca, gdzie wciąż chowają się upiory polskiej przeszłości. Otwiera drzwi, o których istnieniu do tej pory niewielu z nas wiedziało, a ci nieliczni, którzy wiedzieli, robili wszystko, by zapomnieć. Po lekturze „Spowiedzi” czytelnicy zmuszeni będą do całkowicie innego spojrzenia na „krystalicznie czyste” biografie wielu naszych polityków…

   Autor nie ukrywa swoich poglądów politycznych. Otwarcie mówi, że jest „wrednym polskim ksenofobem” i wcale się tego nie wstydzi. On nawet jest z tego dumny. Zwłaszcza teraz, kiedy poznał współczesną, europejską definicję tego terminu. Otwartość, szczerość, bezkompromisowość - te cechy aż biją ze stron książki Piotra Wrońskiego i sprawiają, że „Spowiedź” czyta się jak najprawdziwszy thriller szpiegowski. Tylko, że nie jest to fikcja! To jest rzeczywistość, której Wroński przez wiele lat był częścią…

Piotr Wroński
„Spowiedź życia”
ISBN: 978-83-7965-156-6
Liczba stron: 212
Okładka: Miękka
Wymiary: 135 x 215 mm

1 komentarz:

  1. Czytam i jestem pod wrażeniem . Wiele spostrzeżeń i ocen zgodnych z moimi.

    OdpowiedzUsuń