piątek, 15 lipca 2016

Oświeceniowa republika władców

   W historii Europy niewiele było okresów, w których zachodziłyby tak szybkie i tak gruntowne zmiany, jak stało się to w epoce Oświecenia. Muzeum Łazienki Królewskie oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego w książce „Oświeceniowa republika władców” przybliżają najbardziej interesujące postacie, które rządziły oświeceniową Europą, przedstawiając ich nie tylko jako wielkich mecenasów sztuki i kultury, ale również jako zwykłych ludzi. Ich upodobania i poglądy miały decydujący wpływ na losy ówczesnej Europy.

   
   Książka stanowi zbiór referatów wygłoszonych podczas pierwszej edycji cyklu wykładów pod tym samym tytułem, zorganizowanych przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2014–2015.

   Podczas pierwszej odsłony cyklu spotkań badacze przybliżyli publiczności sylwetki rządzących państwami oświeceniowej Europy, opowiadali o ich związkach z kulturą, sporo miejsca poświęcając ich upodobaniom estetycznym czy poglądom, które niejednokrotnie kształtowały się pod wpływem takich doradców, jak Denis Diderot, Wolter, Francesco Algarotti czy Christian Ludwig von Hagedorn. 

  W tomie przeczytamy nie tylko o otwarciu w Stolicy Piotrowej nowoczesnego publicznego muzeum, niedocenionym patronacie artystycznym królów Wielkiej Brytanii Jerzego I i Jerzego II, fundacjach ostatniej królowej Polski – Mari Józefy, Stuartach, czyli władcach bez królestwa, czy o zamiłowaniu cesarza Fryderyka Wielkiego do kultury francuskiej. Czytelnicy odkryją także historię powstawania niezwykłych kolekcji, na przykład zbioru starożytności zgromadzonego przez papieża Piusa VI w Museo Pio-Clementino, czy posiadłości, takich jak znany do dziś na całym świecie pałac Sanssouci w Poczdamie. W tomie znalazły się także artykuły poświęcone reformie florenckiej Galerii Uffizi, niezwykłym pomysłom Leopolda III Fryderyka von Anhalt-Dessau czy przyjaźni króla Szwecji Gustawa III z artystami.

   „Oświeceniowa republika władców” opisuje ludzi, którzy tworzyli epokę, w której przyszło im żyć. Zajmowali się muzyką, pisali dramaty i publicystykę, rywalizowali między sobą poprzez pomnażanie swoich kolekcji. W przerwach między konstruowaniem nowych zasad aparatu państwowego stworzyli własny świat sztuki, w którym kolekcje, mecenat i muzea odgrywały znaczącą rolę.

   Nie brakuje w niniejszej publikacji również postaci pomniejszych, rządzących państwami bez politycznego znaczenia, takimi jak francuska Lotaryngia, turecka Mołdawia, habsburska Toskania lub zależne od Prus księstwo Anhalt-Dessau. Ci całkowicie podporządkowani wasale także mieli swój istotny wpływ na kształtowanie się ducha epoki Oświecenia i jej ostateczną spuściznę. To właśnie w tych miejscach powstawały niezwykłe projekty architektoniczne i ogrodowe oraz teatry, muzea i bogate biblioteki, które możemy podziwiać do dziś.

   Autorzy dołożyli wszelkich starać, by zaprezentowane teksty w całości zachowały swój charakter wykładów i związaną z nimi stylistyczną i gatunkową różnorodność. Skoncentrowali się na ściśle określonych dziedzinach działalności władców, często stawiając pytania mające na celu wzbudzić w czytelnikach refleksję. Trzeba przyznać, że udało im się to całkowicie.

   Wielkim atutem książki „Oświeceniowa republika władców" jest jej strona wizualna. Doskonałej jakości kredowy papier i ogromna ilość znakomitych ilustracji z nawiązką rekompensuje nam „zwykłość” okładki, która swoim ubogim stylem nie rzuca się w oczy. W dobie kolorowych i krzykliwych okładek „wołających” do nas z księgarnianych półek, tutaj tego zabrakło. Jednak to nie okładka jest tutaj ważna, ale treść książki, która sprawiła, że wydawnictwo Łazienek Królewskich jest z całą pewnością pozycją obowiązkową w domowych bibliotekach nie tylko historyków, ale również samozwańczych miłośników historii czasów Oświecenia.

Książkę kupić można na stronie

„Oświeceniowa republika władców. Rezydencje, kolekcje, mecenat”
ISBN: 978-83-64178-28-3
Liczba stron: 180
Okładka: Miękka
Wymiary: 190 x 238 mm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz