niedziela, 18 listopada 2018

W tajnej służbie. Wojna wywiadów w II RP - Kacper Śledziński

   Polski superszpieg dostaje się na berlińskie salony, uwodzi żonę niemieckiego generała i wykrada tajne plany wojny z Polską na dziesięć lat przed dokonaną inwazją. Genialni matematycy łamią szyfry Enigmy, czym wprawiają w zdumienie aliantów. Polscy agenci przechwytują niemiecką korespondencję i poznają największe tajemnice III Rzeszy. Kacper Śledziński w książce „W tajnej służbie. Wojna wywiadów w II RP” opowiada o kulisach największych akcji polskich służb wywiadowczych i ich niebezpiecznej walce z dwoma agresywnymi sąsiadami – Niemcami i Związkiem Radzieckim. Oprócz obrazu pracy szpiegów, skupia się także na zdarzeniach będących zapowiedzią nieuchronnego wybuchu II wojny światowej.

niedziela, 11 listopada 2018

Niezatarte piętno? - Bartosz Ogórek

   Wpływ I wojny światowej na mieszkańców Krakowa odczuwany był jeszcze w drugiej połowie XX wieku. W niespotykanym dotąd stopniu Bartosz Ogórek w książce „Niezatarte piętno?” opisuje ten wpływ z wielu perspektyw – historii społecznej i gospodarczej oraz demografii historycznej. Łącząc analizę źródeł i dokumentów z badaniami statystyk i antropologii fizycznej udowadnia, że analizy ilościowe i jakościowe nie wykluczają się, lecz uzupełniają, a wykorzystanie obu źródeł jest bardzo korzystne dla pełniejszego poznania naszej historii. Odpowiada także na pytania o relację między codziennym funkcjonowaniem ludzi a globalnym konfliktem zbrojnym…

niedziela, 4 listopada 2018

Kieszonkowa historia - gladiatorzy, wikingowie, czołgi

   „Kieszonkowa historia” to nowa seria książek przygotowana przez Wydawnictwo RM, pod medialnym patronatem miesięcznika „Uważam Rze Historia” oraz „TVP Historia”. Jest to cykl rzetelnie i ciekawie napisanych książek, skierowanych głównie do młodych czytelników, którzy dopiero co wkraczają w świat klio. W kolejnych tomach zetkną się z innym zagadnieniem historii, głównie militarnej. Zwięzłe oraz napisane przystępnym językiem opracowania powstały z myślą o tym, aby jak najpełniej a jednocześnie niezbyt zagmatwanie wprowadzić czytelników w świat różnych etapów naszych dziejów.

Co się stało w 1018 roku? - Przemysław Urbańczyk

   Bolesław I Chrobry, władca Polski z dynastii Piastów i pierwszy koronowany król Polski, został przez potomnych nazwany Wielkim, bo dokonał rzeczy wielkich. Kluczowe dla niego wydarzenie rozegrały się dokładnie tysiąc lat temu. Mediewista archeolog profesor Przemysław Urbańczyk w swojej książce „Co się stało w 1018 roku?” przybliża czytelnikom ten niezwykle ważny rok. W charakterystycznym dla siebie stylu wyjaśnia dlaczego Bolesław Chrobry nazwany został „lwem ryczącym” i odpowiada na pytanie co sprawiło, że jego ryk uniósł się dumnie po całej ówczesnej Europie…