środa, 20 lutego 2019

Arnhem - Anthony Beevor

   Operacja Market Garden, przeprowadzona na terenie okupowanej przez Niemców Holandii, miała zakończyć II wojnę światową śmiałym uderzeniem wojsk alianckich z powietrza. Po przejęciu mostów na Renie droga do serca Trzeciej Rzeszy miała stanąć przed aliantami otworem. Nikt nie przypuszczał, że dla aliantów będzie to bolesna lekcja i klęska, która dała początek ostatniej ofensywie Hitlera w Ardenach. Wybitny brytyjski historyk Anthony Beevor w książce „Arnhem. Operacja Market Garden” przedstawia dramatyczną historię bitwy o holenderskie miasto, która od samego początku skazana była na niepowodzenie. 

poniedziałek, 18 lutego 2019

Urke Nachalnik - złodziej, który zamienił wytrych na pióro

   Urke Nachalnik, a właściwie Icek Boruch Farbarowicz, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, nie był przykładnym obywatelem. Jego sumienie obciążało wiele przestępstw, włamania, kradzieże, krwawe porachunki, napady, prucie sejfów. To wszystko zaprowadziło go na w sumie 15 lat do kryminału. Podczas ostatniego pobytu za kratami rawickiego więzienia napisał pamiętnik o swym burzliwym życiu, który zatytułował „Życiorys własny przestępcy”. Wspomnienia żydowskiego złodzieja są nie tyle świadectwem jego występków, co całego procesu demoralizacji, który doprowadził go na złą drogę.

środa, 6 lutego 2019

Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczpospolitej

   Alkohol towarzyszył człowiekowi od zawsze. Swoje stałe miejsce ma również w polskiej historii. Jerzy Besala postanowił przybliżyć nasze dzieje, ukazując je przez pryzmat tej popularnej używki. W trzeciej części cyklu „Alkoholowe dzieje Polski” zabiera czytelników w „pijaną” podróż od czasów Wielkiej Wojny aż do wybuchu II wojny światowej. Człowiek i alkohol w II Rzeczpospolitej – związek ten, gdzie fakty mieszają się z mitami, stał się okazją do opowiedzenia o ludziach zarówno znanych, jak i całkowicie anonimowych, uwikłanych w pijaństwo i alkoholizm. Jak wielki wpływ wywarł alkohol na naszą historię?