sobota, 31 sierpnia 2019

Człowiek, który rozpętał II wojnę światową. Alfred Naujocks - fałszerz, morderca, terrorysta

   W Niemczech, wśród swoich przełożonych, Alfred Naujocks miał opinię człowieka, który podejmie się nawet najbardziej ryzykownego zadania bez mrugnięcia okiem. Przez wielu nazywany był desperatem, bandytą i łajdakiem. To właśnie on zorganizował zaplanowaną akcję pozorowanego ataku na radiostację w Gliwicach, który dzień później posłużył jako pretekst do napaści Niemiec na Polskę. Florian Altenhöner w książce „Człowiek, który rozpętał II wojnę światową” charakteryzuje życie Naujocksa bez jakichkolwiek upiększeń, widząc w nim jednego z największych niemieckich zbrodniarzy wojennych…

czwartek, 29 sierpnia 2019

Kto dopomoże Żydowi... - Bogdan Musiał

   Co kilka lat Polacy stawiani są pod pręgierzem, oskarżani o to, że antysemityzm wyssali z mlekiem matki i współpracowali z Niemcami w eksterminacji Żydów. Jednak podczas drugiej wojny światowej niemieckie prawodawstwo penalizujące wszelką pomoc prześladowanym Żydom oraz represje za wszelkie objawy takiej pomocy na terenach okupowanej Polski były wyjątkowo brutalne. W żadnym innym kraju władze okupacyjne nie stosowały tak drastycznych sankcji oraz metod terroru. Bogdan Musiał w swojej książce „Kto dopomoże Żydowi…” próbuje odpowiedzieć na pytanie – dlaczego to akurat w naszym kraju niemieckie represje były tak brutalne i krwawe?

poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Ludzki wykrywacz kłamstw

   Gdy w ręce agentów CIA wpadł jeden z najgroźniejszych islamskich terrorystów, oskarżony o dokonanie krwawego ataku na amerykański okręt USS Cole, wydawało się, że wyciągnięcie z niego potrzebnych zeznań to tylko kwestia czasu. Jednak nawet brutalne tortury nie złamały twardego zamachowca. Kiedy zawiodła siła, pomocne okazało się sprytne kłamstwo agenta FBI, dziecinna naiwność schwytanego terrorysty oraz jego głęboka wiara w paranormalne zdolności pewnego Amerykanina...

wtorek, 6 sierpnia 2019

Zastrzelić, zadźgać i otruć, czyli historia morderstwa

   Co łączy Juliusza Cezara, Reinharda Heydricha, Johna F. Kennedy’ego, Johna Lennona i Jana Pawła II? Wszyscy stali się ofiarami zamachowców. W historii doszło do tysięcy takich aktów, a opowieści o najbardziej szokujących zabójstwach oraz o ich sprawcach przyprawiają o dreszcze. Jonathan J. Moore w książce „Zastrzelić, zadźgać i otruć, czyli historia morderstwa” prezentuje najciekawsze z nich. Odkrywa świat śmiałych i zdeterminowanych zamachowców, nie zawsze skutecznych, ale niesamowicie pomysłowych. Przedstawia również ich ofiary – królów, władców, polityków i celebrytów – oraz narzędzia zbrodni, które wielokrotnie zmieniały losy świata.

poniedziałek, 5 sierpnia 2019

Czarownice. Salem, 1692 - Stacy Schiff

   Historia czarownic z Salem przez lata obrosła wieloma legendami. Wydarzenia związane z procesem o czary fascynują ludzi od dawna. W centrum wydarzeń znalazła się córka pastora oraz inne nastolatki, głośne i dosadne. Histeria szybko się rozprzestrzeniła. Sąsiedzi zaczęli oskarżać sąsiadów, mężowie swoje żony. Rodzice i dzieci oskarżali się nawzajem. Stacy Schiff w książce „Czarownice. Salem, 1692” rzuca na tę pozornie znaną historię nowe światło, tworząc jednocześnie pełny psychologiczny portret pierwszych Amerykanów całkowicie zależnych od swojej surowej wiary. W epoce religijnej gorączki i niewidzialnych wrogów ta fascynująca historia staje się ważniejsza niż kiedykolwiek.

niedziela, 4 sierpnia 2019

Dzieci rewolucji przemysłowej - Katarzyna Nowak

   XIX-wieczna rewolucja przemysłowa zmieniła świat nieodwracalnie. Nie dla każdego jednak była to zmiana na lepsze. Miliony dzieci stały się jej krwawą ofiarą. Nie miały prawa głosu, nie miały wyboru. By zapewnić dorosłym wygodne życie, dzieci posyłano do najcięższych prac. Nikt o nic nie pytał, nikt się nie dziwił. Zmuszone zapewnić byt swoim rodzinom, każdego dnia ryzykowały życiem, nie dostając w zamian nic poza niezbędnym do przetrwania minimum. Katarzyna Nowak w książce „Dzieci rewolucji przemysłowej” zabiera swoich czytelników do czasów, gdy życie dziecka warte było tyle, ile gotowy był zapłacić za jego ciężką pracę bogaty przemysłowiec.