sobota, 28 grudnia 2019

Łuny na Wschodzie. Krwawa wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę

   UPA uznawała tereny wschodniej Lubelszczyzny za ukraińskie kresy zachodnie. Z całą mocą dożyła do przyłączenia tego regionu do Ukrainy. Doprowadziło to do krwawej walki nie tylko z polskim państwem, ale i z polskimi mieszkańcami tych ziem. Marek A. Koprowski w książce „Łuny na Wschodzie. Krwawa wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę” w szerokiej perspektywie i przystępnym ujęciu przedstawia mało znane wątki walk z nacjonalizmem ukraińskim na dawnej Chełmszczyźnie i Podlasiu. Swoją pracę opiera przede wszystkim na obficie cytowanych dokumentach, relacjach i wspomnieniach naocznych świadków tych dramatycznych wydarzeń…

niedziela, 15 grudnia 2019

Zagrożone dziedzictwo - Leszek Adamczewski

   Skarby kultury od wieków kradziono, ukrywano, ale i odzyskiwano. Wiele z nich w mniej lub bardziej tajemniczych okolicznościach zaginęło bądź zostało zniszczonych i to nie tylko podczas wojny. Gdy jedne zabytki znikały, inne wracały na swe dawne miejsce. Leszek Adamczewski w swojej książce „Zagrożone dziedzictwo. Zaskakujące losy zabytków na krętych ścieżkach XX wieku” wyrusza tropem pasjonujących historii o zaginionych dziełach sztuki, sięgając w przeszłość zarówno tę dalszą, jak i zupełnie nam bliską. W sposób niezwykle barwny przedstawia owe zagmatwane, nierzadko tragiczne losy polskich zabytków i skarbów kultury.


wtorek, 3 grudnia 2019

Rzeźnik z Niebuszewa - Jarosław Molenda

   Józef Cyppek to chyba najbardziej mroczna ze wszystkich legend Szczecina, a na pewno dzielnicy Niebuszewo. Od wielu lat historia tego mężczyzny wzbudza sporo emocji i inspiruje twórców. Choć udowodniono mu tylko jedno morderstwo – szybko został nazwany pierwszym seryjnym mordercą i kanibalem w powojennej Polsce. Jarosław Molenda postanowił zmierzyć się z miejską legendą o tajemniczym mieszkańcu powojennej szczecińskiej kamienicy. W książce „Rzeźnik z Niebuszewa”, idąc tropem zachowanych oryginalnych akt sądowych próbuje skutecznie oddzielić fakty od mitów, by stworzyć prawdziwy obraz legendarnego mordercy.

niedziela, 1 grudnia 2019

Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy

   W wyniku katastrofy nuklearnej, do której doszło w roku 1986 w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, zginęły dziesiątki ludzi, a połowa Europy została skażona. Tysiące jej mieszkańców zachorowało w wyniku napromieniowania. Historyk Serhii Plokhy sięgnął po nieznane dotychczas dokumenty z archiwów KGB i w swojej książce „Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy” przedstawił pełny obraz tych tragicznych wydarzeń. Odtworzył dramatyczne losy strażaków, naukowców i żołnierzy, którzy prowadzili heroiczną walkę w samym sercu nuklearnego piekła. W sposób szczegółowy ukazał kto w tej katastrofie był ofiarą, a kto sprawcą…

Czerwony najazd - Dariusz Kaliński

   Gdy wojska radzieckie wkroczyły do Polski 17 września 1939 roku, rosyjscy dowódcy twierdzili, że to nie jest agresja, a jedynie wyzwolenie umęczonego ludu od polskich kułaków i imperialistów. Inwazja ta okazała się dla mieszkańców II RP prawdziwym horrorem. Ludzie doświadczyli bólu, cierpienia i śmierci. Dariusz Kaliński w książce „Czerwony najazd. Prawda o tym, jak Rosjanie wbili nam nóż w plecy we wrześniu 1939 roku” demaskuje ogrom radzieckich zbrodni w trakcie okupacji sowieckiej. Odpowiada także na wiele ważnych pytań. Czy polscy żołnierze stawili opór czerwonym najeźdźcom? Jakie były rzeczywiste zamierzenia Józefa Stalina? I jaki jest autentyczny bilans czerwonego najazdu z lat 1939-41?

czwartek, 28 listopada 2019

Oznakowania pojazdów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

   Sprzęt wojskowy używany na bitewnych polach bardzo różni się wyglądem od tego, co widzimy na co dzień na ulicach. Pokrywany jest bowiem barwnymi plamami, nazywanymi kamuflażem, oraz różnymi znakami czy też napisami. Są to tak zwane znaki rozpoznawcze i taktyczne. „Oznakowania pojazdów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie” to wyjątkowy album Andrzeja Antoniego Kamińskiego. Przybliża on miłośnikom historii drugiej wojny światowej zasady stosowania znaków rozpoznawczych i taktycznych malowanych na pojazdach używanych w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w okresie od 1939 do 1946 roku.

niedziela, 3 listopada 2019

Łamacze kodów. Historia kryptologii

   Używanie przez ludzi szyfrów i kodów jest tak stare, jak stara jest nasza historia. Przedstawiciele każdej cywilizacji zawsze starali się robić wszystko, aby skutecznie ukryć swoje tajemnice przed wrogami. David Kahn w książce „Łamacze kodów. Historia kryptologii” przedstawia fascynującą historię kryptologii od czasów starożytnych, przez narodziny nowoczesnych szyfrów w postaci niemieckiej Enigmy, aż po współczesność. W sposób niezwykle szczegółowy opowiada o rozwoju różnych metod tworzenia oraz łamania kodów i szyfrów, a także opisuje oddziaływanie tych metod na ludzi. Historia ludzkich cywilizacji spisana szyframi i kodami jest znacznie ciekawsza, niż mogłoby się to wszystkim wydawać…

niedziela, 27 października 2019

Imperium małych piekieł - Joanna Lamparska

   Sieniawka to jeden z podobozów Gross-Rosen, gdzie z premedytacją Niemcy dokonywali masowej zagłady, niewolniczo wykorzystywali do morderczej pracy więźniów i przeprowadzali nieludzkie eksperymenty medyczne. Joanna Lamparska to piekło stworzone na ziemi nazwała „Imperium małych piekieł”. W swojej książce ukazuje efekty swojego śledztwa, mającego na celu wyjaśnienie przerażającej tajemnicy, która wciąż więcej stawia pytań niż daje odpowiedzi. Wpada też na trop tajemniczego laboratorium medycznego z czasów drugiej wojny światowej. Wyniki tego śledztwa dla wielu będą prawdziwym zaskoczeniem…

niedziela, 20 października 2019

Wrzesień 1939. Wojsko Polskie 1935-1939

   Poprawione i uzupełnione wydanie katalogu „Wrzesień 1939. Wojsko Polskie 1935-1939. Zbiory Muzeum Wojska Polskiego” jest niezwykłym albumem, ukazującym bardzo bogate, materialne źródła historyczne z tamtej epoki, zachowane w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Obejmują one najcenniejsze zabytki związane z historią naszej Ojczyzny i dziejami polskiej armii. Prezentowana publikacja jest wyrazem uznania i szacunku dla wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego, którzy walcząc w obronie Ojczyzny, we wrześniu i październiku 1939 roku, na trwałe zajęli miejsce w panteonie chwały polskiego oręża.

środa, 16 października 2019

Polska i Polacy. Dzieje narodu do 1795 roku

   O naszej historii nie wystarczy tylko pisać, trzeba ją jeszcze umieć pokazać. Wielka ilustrowana historia polski zatytułowana „Polska i Polacy. Dzieje narodu do 1795 roku” to syntetyczna opowieść o losach naszego narodu ukazana z wielką pasją, od początków naszej państwowości aż po utratę niepodległości w wyniku trzeciego rozbioru. Monumentalny album, którego autorką jest dr Joanna Wieliczka-Szarkowa, to udane połączenie dwóch najważniejszych składników, wpływających na odbiór tego typu wydawnictw – formy i treści.  


sobota, 12 października 2019

Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem

   Miłość, intryga i pożądanie, zaklęte w obrazie genialnego mistrza. Historia tego portretu jest nierozerwalnie spleciona z Polską. Obraz był schowany przed zaborcami, potem wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukryto go przed Niemcami. Książka Katarzyny Bik „Najdroższa.  Podwójne życie Damy z gronostajem” przedstawia sensacyjne losy obrazu Leonarda da Vinci – jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Odpowiada też na wiele pytań: jak powstał, co symbolizuje, jak trafił do Polski i dlaczego do dziś fascynuje wszystkich znawców sztuki?

sobota, 28 września 2019

Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi

   Zagraniczni historycy i badacze do tej pory dość powściągliwie podchodzili do tematu historii polskiej kampanii wrześniowej. Atak Niemiec na Polskę i krwawą walkę obronną Polaków ograniczano do ogólnych wzmianek, często przekłamujących wiele faktów. Brytyjski historyk i publicysta Roger Moorhouse postanowił zrobić wszystko, co w jego mocy, by pomóc Polakom w głośnym opowiedzeniu naszej własnej tragicznej historii oraz oddać polskim bohaterom należną im cześć. Jego najnowsza książka „Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi” jest pierwszą od wielu lat próbą zwrócenia światowej uwagi na ten często pomijany aspekt naszej historii...

poniedziałek, 23 września 2019

O przymierze z Niemcami. Wybór pism 1923-1939

   Trafność przewidywań, głęboka logika wywodów, umiejętność przedstawiania argumentacji i trzeźwość prezentowanych sądów stawia dorobek polskiego pisarza i publicysty Władysława Studnickiego wśród najciekawszych przedwojennych myśli politycznej prób zmierzenia się z wyzwaniami stojącymi przed państwem słabym i siłą wtrąconym w zmagania mocarstw. Książka „O przymierze z Niemcami”, pod redakcją Jana Sadkiewicza, to zbiór kilkudziesięciu artykułów Studnickiego opublikowanych w latach 1923-1939. Pokazują one, że kwestia ówczesnego zbliżenia Warszawy i Berlina była o wiele bardziej złożona niż może się to wydawać obecnie.


sobota, 21 września 2019

Niemcy, Rosja i racja stanu. Wybór pism 1926-1939

   Przedwojenny polski pisarz Adolf Bocheński łączył idealizm w życiu prywatnym z „okrutnie chłodną” inteligencją w analizie politycznej. Bez sentymentów odrzucał miłe polskiemu sercu koncepcje polityczne, jak sojusz z Zachodem czy Międzymorze. Za podstawowe zagadnienie polityki polskiej uważał stosunki niemiecko-rosyjskie. „Niemcy, Rosja i racja stanu” – wybór pism Bocheńskiego z lat 1926-1939, dokonany pod redakcją Jana Sadkiewicza, to próba przyjrzenia się polskiej myśli politycznej okresu międzywojennego i poznania panujących wówczas polskich nadziei, obaw i prognoz, które wkrótce zweryfikował wybuch straszliwej wojny…

czwartek, 19 września 2019

Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood

   W roku 1969 w Stanach Zjednoczonych doszło do zbrodni, która wstrząsnęła światem. W willi Romana Polańskiego zamordowana została jego ciężarna żona oraz kilku gości przebywających w domu. Inicjatorem tej masakry był Charles Manson, który po tych wydarzeniach stał się jednym z najbardziej znanych zbrodniarzy w historii kryminologii. Dziennikarze Tom O’Neill i Dan Piepenbring nigdy nie uwierzyli w wersję oficjalną tych wydarzeń. Ich książka „Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood” próbuje dotrzeć do prawdy i odpowiedzieć na pytania, które do dzisiaj nie doczekały się odpowiedzi…


czwartek, 5 września 2019

Somebody to Love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury’ego

   Śmierć Freddiego Mercury’ego, lidera grupy Queen, w wieku 45 lat, w 1991 roku wstrząsnęła całym światem, a miliony jego fanów były w szoku, gdy dzień wcześniej artysta wyjawił w oświadczeniu, że zdiagnozowano u niego AIDS. Książka Matta Richardsa i Marka Langthorne’a „Somebody to Love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury’ego” odsłania wiele nieznanych i zaskakujących faktów w biografii piosenkarza, zawiera także niepublikowane dotychczas wypowiedzi jego najbliższych przyjaciół i znanych muzyków. Droga ku muzycznej sławie przeplata się tu z poszukiwaniem miłości i historią potwornej choroby, która w latach osiemdziesiątych XX wieku rozprzestrzeniła się po całym świecie.

środa, 4 września 2019

Potop’39. Szlak bojowy wrześniowych obrońców

   Pierwsze tygodnie drugiej wojny światowej obnażyły wszystkie błędy i słabości II RP. Uprzytomniły też sojusznikom Polski, jak bardzo się mylili. Ujawniły prawdziwe oblicze i zamiary Sowietów, ale przede wszystkim udowodniły całemu światu, że Polacy na pewno nie będą bezczynnie patrzeć, jak wróg niszczy ich kraj. Kacper Śledziński w swojej książce „Potop’39. Szlak bojowy wrześniowych obrońców” przedstawia kampanię wrześniową oczami jej uczestników, który jako pierwsi zdecydowali się stanąć do walki o z niemieckim okupantem. I choć nie byli w stanie obronić wolności, ocalili swój honor...

sobota, 31 sierpnia 2019

Człowiek, który rozpętał II wojnę światową. Alfred Naujocks - fałszerz, morderca, terrorysta

   W Niemczech, wśród swoich przełożonych, Alfred Naujocks miał opinię człowieka, który podejmie się nawet najbardziej ryzykownego zadania bez mrugnięcia okiem. Przez wielu nazywany był desperatem, bandytą i łajdakiem. To właśnie on zorganizował zaplanowaną akcję pozorowanego ataku na radiostację w Gliwicach, który dzień później posłużył jako pretekst do napaści Niemiec na Polskę. Florian Altenhöner w książce „Człowiek, który rozpętał II wojnę światową” charakteryzuje życie Naujocksa bez jakichkolwiek upiększeń, widząc w nim jednego z największych niemieckich zbrodniarzy wojennych…

czwartek, 29 sierpnia 2019

Kto dopomoże Żydowi... - Bogdan Musiał

   Co kilka lat Polacy stawiani są pod pręgierzem, oskarżani o to, że antysemityzm wyssali z mlekiem matki i współpracowali z Niemcami w eksterminacji Żydów. Jednak podczas drugiej wojny światowej niemieckie prawodawstwo penalizujące wszelką pomoc prześladowanym Żydom oraz represje za wszelkie objawy takiej pomocy na terenach okupowanej Polski były wyjątkowo brutalne. W żadnym innym kraju władze okupacyjne nie stosowały tak drastycznych sankcji oraz metod terroru. Bogdan Musiał w swojej książce „Kto dopomoże Żydowi…” próbuje odpowiedzieć na pytanie – dlaczego to akurat w naszym kraju niemieckie represje były tak brutalne i krwawe?

poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Ludzki wykrywacz kłamstw

   Gdy w ręce agentów CIA wpadł jeden z najgroźniejszych islamskich terrorystów, oskarżony o dokonanie krwawego ataku na amerykański okręt USS Cole, wydawało się, że wyciągnięcie z niego potrzebnych zeznań to tylko kwestia czasu. Jednak nawet brutalne tortury nie złamały twardego zamachowca. Kiedy zawiodła siła, pomocne okazało się sprytne kłamstwo agenta FBI, dziecinna naiwność schwytanego terrorysty oraz jego głęboka wiara w paranormalne zdolności pewnego Amerykanina...

wtorek, 6 sierpnia 2019

Zastrzelić, zadźgać i otruć, czyli historia morderstwa

   Co łączy Juliusza Cezara, Reinharda Heydricha, Johna F. Kennedy’ego, Johna Lennona i Jana Pawła II? Wszyscy stali się ofiarami zamachowców. W historii doszło do tysięcy takich aktów, a opowieści o najbardziej szokujących zabójstwach oraz o ich sprawcach przyprawiają o dreszcze. Jonathan J. Moore w książce „Zastrzelić, zadźgać i otruć, czyli historia morderstwa” prezentuje najciekawsze z nich. Odkrywa świat śmiałych i zdeterminowanych zamachowców, nie zawsze skutecznych, ale niesamowicie pomysłowych. Przedstawia również ich ofiary – królów, władców, polityków i celebrytów – oraz narzędzia zbrodni, które wielokrotnie zmieniały losy świata.

poniedziałek, 5 sierpnia 2019

Czarownice. Salem, 1692 - Stacy Schiff

   Historia czarownic z Salem przez lata obrosła wieloma legendami. Wydarzenia związane z procesem o czary fascynują ludzi od dawna. W centrum wydarzeń znalazła się córka pastora oraz inne nastolatki, głośne i dosadne. Histeria szybko się rozprzestrzeniła. Sąsiedzi zaczęli oskarżać sąsiadów, mężowie swoje żony. Rodzice i dzieci oskarżali się nawzajem. Stacy Schiff w książce „Czarownice. Salem, 1692” rzuca na tę pozornie znaną historię nowe światło, tworząc jednocześnie pełny psychologiczny portret pierwszych Amerykanów całkowicie zależnych od swojej surowej wiary. W epoce religijnej gorączki i niewidzialnych wrogów ta fascynująca historia staje się ważniejsza niż kiedykolwiek.

niedziela, 4 sierpnia 2019

Dzieci rewolucji przemysłowej - Katarzyna Nowak

   XIX-wieczna rewolucja przemysłowa zmieniła świat nieodwracalnie. Nie dla każdego jednak była to zmiana na lepsze. Miliony dzieci stały się jej krwawą ofiarą. Nie miały prawa głosu, nie miały wyboru. By zapewnić dorosłym wygodne życie, dzieci posyłano do najcięższych prac. Nikt o nic nie pytał, nikt się nie dziwił. Zmuszone zapewnić byt swoim rodzinom, każdego dnia ryzykowały życiem, nie dostając w zamian nic poza niezbędnym do przetrwania minimum. Katarzyna Nowak w książce „Dzieci rewolucji przemysłowej” zabiera swoich czytelników do czasów, gdy życie dziecka warte było tyle, ile gotowy był zapłacić za jego ciężką pracę bogaty przemysłowiec.

wtorek, 23 lipca 2019

Sodomia w Spirze - proces Katheriny Hetzeldorfer

   Katherina Hetzeldorfer nie chciała żyć jak kobieta i w ogóle tego nie ukrywała. Ubierała się w męskie stroje, mówiła i zachowywała się jak mężczyzna. Pragnęła innych kobiet, a gdy niewiasty nie chciały oddać jej się dobrowolnie – zaczęła je gwałcić za pomocą sztucznego penisa, którego własnoręcznie wykonała. Świadkowie mówili, że przez dwa lata żyła w kazirodczym związku z rodzoną siostrą, którą osobiście pozbawiła dziewictwa. W średniowiecznej Europie takie zachowanie nie mogło pozostać bezkarne. Skłonności seksualne Katheriny uznane zostały na najcięższą zbrodnię i zaprowadziły kobietę przed sąd. Chęć bycia mężczyzną okazała się silniejsza niż strach przed nieuchronną karą. Za swoje czyny zapłaciła najwyższą cenę, stając się tym samym pierwszą kobietą, która została skazana i stracona za homoseksualne stosunki z innymi kobietami…


   Średniowieczny proces Katheriny Hetzeldorfer to pierwszy w historii udokumentowany przypadek wykonania wyroku śmierci na kobiecie za dopuszczenie się homoseksualnych kontaktów z przedstawicielkami tej samej płci. Wcześniej za podobne „zbrodnie sodomii” skazywano wyłącznie mężczyzn. W trakcie jej rozprawy sądowej z roku 1477 żaden sędzia nie potrafił nawet nazwać przestępstwa, jakiego się dopuściła. Przed wprowadzeniem XVI-wiecznego niemieckiego kodeksu karnego „Constitutio Criminalis Carolina” (uznawanego za pierwszą wielką kodyfikację prawa czasów nowożytnych) czyny, których dopuściła się Katherina Hetzeldorfer nie miały jeszcze swojej prawnej nazwy. Mimo to, znaleziono sposób, aby ukarać kobietę za sodomię, a potem zapomnieć o tej historii na ponad pięćset lat…

czwartek, 18 lipca 2019

Akcja „Wisła”. Kres krwawych walk z OUN-UPA

   W 1943 roku rozpoczęła się rzeź wołyńska. Stojąca za nią UPA również po wojnie dążyła do opanowania części wschodnich ziem Polski, stanowiąc bardzo duże zagrożenie dla integralności kraju. Po wojnie polskie władze komunistyczne rozpoczęły akcję wysiedlenia ludności ukraińskiej, łemkowskiej i bojkowskiej z Bieszczad. Do dziś Akcja „Wisła” jest różnie interpretowana przez historyków. Jedni twierdzą, że jej celem było zniszczenie UPA, inni podkreślają, że w ramach odpowiedzialności zbiorowej operacja ta dotknęła niewinnych ludzi. O tych wszystkich ważnych, a często pomijanych i kontrowersyjnych sprawach pisze Marek Koprowski w swojej najnowszej książce „Akcja Wisła. Kres krwawych walk z OUN-UPA”.

środa, 3 lipca 2019

Miasteczko zbrodni. Dlaczego zginęła Iwona Cygan?

   Dwadzieścia lat temu sprawą zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan ze Szczucina żyła cała Polska. Bestialska zbrodnia wstrząsnęła wszystkimi, a pytań wciąż w tej sprawie jest więcej niż odpowiedzi. W dziennikarskim śledztwie Monika Góra powraca do tego tematu i zastanawia się też, jak to się stało, że sympatyczna uczennica liceum została brutalnie zamordowana przez swoich sąsiadów, znajomych rodziców, ojców jej koleżanek? Książka „Miasteczko zbrodni. Dlaczego zginęła Iwona Cygan?” to także opowieść o zwykłych ludziach, którzy życie drugiego człowieka mają za nic. I o miejscu, w którym nic nie było takie, jakim się wydawało…

piątek, 28 czerwca 2019

Wyspa potępionych. Prawdziwa historia Wyspy Blackwell

   Są na świecie miejsca, o których niewielu chce pamiętać. Jeszcze mniej osób ma odwagę o nich mówić. Jednym z takich miejsc była bez wątpienia nowojorska Wyspa Blackwell, na której w XIX wieku stworzono pełen grozy kompleks przeznaczony dla niewygodnych mieszkańców rozwijającej się metropolii. Szpital psychiatryczny, przytułek dla ubogich, dom pracy przymusowej oraz więzienie stały się koszmarem dla tysięcy ludzi, którzy zamiast pomocy i opieki, znaleźli na wyspie cierpienie i śmierć. Stacy Horn w książce „Wyspa potępionych. Prawdziwa historia Wyspy Blackwell” opisuje prawdziwą historię jednego z najbardziej ponurych eksperymentów społecznych w dziejach Ameryki.

środa, 19 czerwca 2019

Nazywają mnie Śmierć - Klester Cavalcanti

   Pojawiają się znikąd. Skutkiem ich obecności najczęściej jest śmierć. Nie szukają ani rozgłosu, ani sławy. W jednych budzą zgrozę, w innych fascynację. Płatni zabójcy na trwałe zapisali się w światowej popkulturze, jednak ich prawdziwe życie znacznie różni się od tego, jakie zobaczyć można w filmach i serialach. Jednym z najlepszych przedstawicieli tej krwawej profesji jest dziś bez wątpienia Brazylijczyk Júlio Santana, który na swoim koncie ma blisko pięćset ofiar. Wciąż żyje i nigdy nie odpowiedział za swoje zbrodnie. Klester Cavalcanti poświęcił siedem lat na zbadanie historii największego płatnego zabójcy na świecie, którą opisał w „Nazywają mnie Śmierć”.

poniedziałek, 17 czerwca 2019

Lwów. Portret utraconego miasta

   Jeszcze 100 lat temu Lwów był miastem wielu kultur, języków i wyznań. Dziś w mieście będącym niegdyś ostoją polskości Polacy są wyłącznie turystami. Lutz C. Kleveman zabiera czytelników w wyjątkową podróż po mieście, które zniknęło bezpowrotnie. „Lwów. Portret utraconego miasta” to opowieść o miejscu fascynującym, pełnym sprzeczności i niedopowiedzianych historii, gdzie przeszłość przeplata się z teraźniejszością tworząc obraz Lwowa, którego próżno szukać w przewodnikach turystycznych. Ludzie i wydarzenia, życie i śmierć, sukcesy i tragedie, czyli miasto z wciąż otwartą raną...

niedziela, 9 czerwca 2019

Mengele. Polowanie na Anioła Śmierci z Auschwitz

   W kilka minut decydował o życiu i śmierci tysięcy osób. Bez mrugnięcia okiem wysyłał więźniów do komór gazowych. Z tych, których pozostawił przy życiu, wybierał „obiekty” swoich eksperymentów medycznych. Ze względu na swoje okrucieństwo został nazwany przez więźniów „Aniołem Śmierci”. Po wojnie uciekł z Europy i nigdy nie poniósł kary za swoje bestialskie zbrodnie. John Ware i Gerald Posner w książce „Mengele. Polowanie na Anioła Śmierci z Auschwitz” odkrywają przerażające sekrety życia niemieckiego zbrodniarza wojennego i próbują odpowiedzieć na pytanie – jak to się stało, że Josef Mengele nigdy nie został schwytany?

sobota, 8 czerwca 2019

Templariusze - Dan Jones

   Pielgrzymi, wojownicy, bankierzy i heretycy. Templariusze byli najbogatszym i najpotężniejszym zakonem rycerskim powstałym w epoce krucjat. Ich historia pełna jest tajemnic, które wciąż ciekawią i inspirują historyków, pisarzy oraz miłośników wszelkich teorii spiskowych. Dan Jones w książce „Templariusze. Rozkwit i upadek zakonu świętych wojowników” postanowił przyjrzeć się tej historii – od skromnego początku do tragicznego upadku. Odpowiedział również na pytanie, gdzie kończy się legenda a zaczyna prawda o ludziach wiary i miecza, których potęga zakończyła się tragicznym upadkiem…

wtorek, 28 maja 2019

Konkurs: Kaci Wołynia

Zapraszamy wszystkich czytelników do wzięcia udziału w konkursie organizowanym wspólnie przez W MROKU HISTORII oraz WYDAWNICTWO REPLIKA!

Przygotowaliśmy dla Was dwa egzemplarze wstrząsającej książki Marka A. Koprowskiego 
„KACI WOŁYNIA”


piątek, 24 maja 2019

Eseje o Niepodległej. Siłą naszego ducha jesteśmy

   Polska przez 123 lata pozostawała pod zaborami i znikła z map Europy. W roku 1918 w granicach II Rzeczypospolitej znalazły się tereny najbardziej dotknięte przez zawieruchę Wielkiej Wojny. Polacy zamienili zrujnowane ziemie w kraj niepodległy i dumny. „Eseje o Niepodległej. Siłą naszego ducha jesteśmy” pod redakcją Rafała Wiśniewskiego opowiadają o tym, co działo się w przededniu odzyskania niepodległości. Są również świadectwem tego, co towarzyszyło działaniom, dążeniom, planom ludzi polityki, kultury, sztuki i nauki. Eseje napisane zostały przez współczesnych autorów, którzy są autorytetami w swoich dziedzinach.

niedziela, 19 maja 2019

Jak odkrywałem Michała Boyma – polskiego Marco Polo - Edward Kajdański

   Jezuicki misjonarz Michał Boym przybył do Chin w 1643 roku. Jednak nad pracę ewangelizacyjną przedkładał poznawanie świata i zdawanie z tego relacji. Stworzył unikatowy atlas Chin. Był też pierwszym Europejczykiem, który opisał Wielki Mur i prawidłowo umiejscowił dzisiejszy Pekin. I choć jego opisy były bardziej wiarygodne niż fantastyczne relacje Marco Polo, dziś pamięć o Michale Boymie jest bardziej żywa w Chinach niż w Polsce. Edward Kajdański w swojej książce „Jak odkrywałem Michała Boyma – polskiego Marco Polo” próbuje zmienić ten stan rzeczy.

sobota, 11 maja 2019

Powiesić, wybebeszyć, poćwiartować - Jonathan J. Moore

   Od najdawniejszych czasów publiczne egzekucje były najlepszym sposobem na skuteczne egzekwowanie zasad i właściwych obyczajów w każdym niemal społeczeństwie. Ukrzyżowanie, wieszanie, palenie, ścinanie mieczem i toporem, nabijanie na pal, ćwiartowanie lub topienie. Książka Jonathana J. Moore’a „Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować” w bezkompromisowy sposób przedstawia krwawą i okrutną historię egzekucji – tych udanych bardziej i mniej – od czasów starożytnych do współczesności, zabierając czytelników w makabryczną podróż w mrok historii. Podróż dla dorosłych, którą przetrwają tylko najbardziej odporni.


piątek, 10 maja 2019

Dzieci Hitlera - Gerald Posner

   Jak to jest być dzieckiem zbrodniarza, który przyczynił się do śmierci milionów ludzi? Jak żyć z nazwiskiem, które jest synonimem największego zła? Czy można kochać kata? Gerald Posner w książce „Dzieci Hitlera” przedstawia historię opowiedzianą przez synów i córki czołowych niemieckich zbrodniarzy wojennych. Jedni potępili zbrodniczą działalność rodziców w Trzeciej Rzeszy, inni próbowali do końca swoich dni bronić i usprawiedliwiać ich czyny. We wspomnieniach dzieci miłość miesza się z nienawiścią, a czułość z odrazą. Czy w czystym złu można dostrzec choć odrobinę ludzkich uczuć. Dzieci potrafiły. Niektóre z nich zapłaciły za to wysoką cenę…

czwartek, 25 kwietnia 2019

Początki Gułagu. Opowieści z Wysp Sołowieckich

   Świat Gułagu zrodził się i wykuwał na Wyspach Sołowieckich. Nieludzkie warunki życia, mróz, głód i katorżnicza praca miały za zadanie skutecznie zmienić ludzi z wrogów w przyjaciół bolszewickiej władzy. „Początki Gułagu. Opowieści z Wysp Sołowieckich” to wspomnienia naocznych światków tych dramatycznych wydarzeń – więźnia Sozerko Malsagowa i czekisty Nikołaja Kisieliowa-Gromowa. Dwa światy, dwa punkty widzenia, jedno piekło, które bolszewicy zgotowali swoim wrogom. Przez ten najrozleglejszy system sowieckich obozów pracy w XX wieku przeszło dwadzieścia milionów ludzi. Tylko nieliczni przeżyli. Oto historia dwóch osób, którym się udało…

sobota, 6 kwietnia 2019

Cudowne ocalenie - Roman Markuszewicz

   Pamiętnik Romana Markuszewicza stanowi kolejny wymowny dokument z lat II wojny światowej i Zagłady. „Cudowne ocalenie” to próba wnikliwej analizy psychologicznej ludzkich zachowań. Ocalałe fragmenty wspomnień zebrane zostały w całość, która z niezwykłą naocznością ukazuje ponure realia niemieckiej okupacji na ziemiach polskich. Walka dobra ze złem miała miejsce nie tylko na bitewnych polach. Toczyła się również wewnątrz każdego człowieka. Wola niesienia ludzkiej pomocy często stała w sprzeczności do chęci przeżycia. Wojenna rzeczywistość potrafiła wyzwalać w ludziach ich najmroczniejsze instynkty. Czasami przyjaciel nie różnił się niczym od wroga…

niedziela, 31 marca 2019

Konkurs: Doktorzy z piekła rodem

Zapraszamy wszystkich czytelników do wzięcia udziału w konkursie organizowanym wspólnie przez W MROKU HISTORII oraz WYDAWNICTWO REPLIKA!

Przygotowaliśmy dla Was dwa egzemplarze rewelacyjnej książki Vivien Spitz 
„DOKTORZY Z PIEKŁA RODEM”


piątek, 22 marca 2019

Husaria - Radosław Sikora

  Husaria obrosła wieloma legendami, jednak jej prawdziwa historia jest dużo bardziej niezwykła. Uważana była powszechnie za najskuteczniejszą i najpiękniejszą kawalerię. Przez trzy wieki dzielnie broniła Rzeczpospolitej. Stanowiła jej kluczową siłę ofensywną i decydowała o jej największych zwycięstwach. Na polach bitew wzbudzała strach i podziw. I choć wiele razy mierzyła się z liczniejszym przeciwnikiem, niewielu potrafiło stawić jej czoła. Radosław Sikora w książce „Husaria. Duma polskiego oręża” przedstawia jej prawdziwi obraz i wyjaśnia w czym tkwił fenomen jej zabójczej skuteczności.

sobota, 9 marca 2019

W trzech wojnach. Wspomnienia - Roman Potocki

   Bogato ilustrowany album „W trzech wojnach. Wspomnienia” przedstawia dzieje Romana Potockiego – ziemianina i przemysłowca, starszego syna Józefa Potockiego oraz Heleny z Radziwiłłów. To nie tylko historia polskiej arystokracji ale przede wszystkim historia odzyskania niepodległości kraju opowiadana barwnie i z nutą humoru przez uczestnika walk, który przeszedł cały szlak bojowy od kresów aż do Warszawy. Opisuje wiele słabo znanych, bądź jeszcze w ogóle nieznanych faktów z wojny polsko-bolszewickiej, jako uczestnik negocjacji i bezpośredni aktor teatru wojennego.

środa, 20 lutego 2019

Arnhem - Anthony Beevor

   Operacja Market Garden, przeprowadzona na terenie okupowanej przez Niemców Holandii, miała zakończyć II wojnę światową śmiałym uderzeniem wojsk alianckich z powietrza. Po przejęciu mostów na Renie droga do serca Trzeciej Rzeszy miała stanąć przed aliantami otworem. Nikt nie przypuszczał, że dla aliantów będzie to bolesna lekcja i klęska, która dała początek ostatniej ofensywie Hitlera w Ardenach. Wybitny brytyjski historyk Anthony Beevor w książce „Arnhem. Operacja Market Garden” przedstawia dramatyczną historię bitwy o holenderskie miasto, która od samego początku skazana była na niepowodzenie. 

poniedziałek, 18 lutego 2019

Urke Nachalnik - złodziej, który zamienił wytrych na pióro

   Urke Nachalnik, a właściwie Icek Boruch Farbarowicz, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, nie był przykładnym obywatelem. Jego sumienie obciążało wiele przestępstw, włamania, kradzieże, krwawe porachunki, napady, prucie sejfów. To wszystko zaprowadziło go na w sumie 15 lat do kryminału. Podczas ostatniego pobytu za kratami rawickiego więzienia napisał pamiętnik o swym burzliwym życiu, który zatytułował „Życiorys własny przestępcy”. Wspomnienia żydowskiego złodzieja są nie tyle świadectwem jego występków, co całego procesu demoralizacji, który doprowadził go na złą drogę.

środa, 6 lutego 2019

Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczpospolitej

   Alkohol towarzyszył człowiekowi od zawsze. Swoje stałe miejsce ma również w polskiej historii. Jerzy Besala postanowił przybliżyć nasze dzieje, ukazując je przez pryzmat tej popularnej używki. W trzeciej części cyklu „Alkoholowe dzieje Polski” zabiera czytelników w „pijaną” podróż od czasów Wielkiej Wojny aż do wybuchu II wojny światowej. Człowiek i alkohol w II Rzeczpospolitej – związek ten, gdzie fakty mieszają się z mitami, stał się okazją do opowiedzenia o ludziach zarówno znanych, jak i całkowicie anonimowych, uwikłanych w pijaństwo i alkoholizm. Jak wielki wpływ wywarł alkohol na naszą historię?

środa, 30 stycznia 2019

Ziemniaczany grecki przekręt

   Gdy pierwszy prezydent Grecji Joanis Kapodistrias postanowił w roku 1830 sprowadzić do swojego kraju nieznane jego rodakom ziemniaki uważał, że jest to najlepszy pomysł na szybkie rozwiązanie problemu panującego tam głodu. Grecy nie podzielali jednak tego entuzjazmu. Nowej rośliny po prostu się bali. Wszelkie prośby, namawiania, przekonywania, a nawet groźby nie odnosiły zamierzonego skutku. Kapodistriasowi potrzebny był więc sprytny plan. Jak skutecznie namówić upartych Greków do zrobienia rzeczy, na którą nie mieli ochoty? Trzeba było przekonać ich, że to nielegalne…

czwartek, 24 stycznia 2019

W królestwie Hansa Franka - Leszek Adamczewski

   Generalne Gubernatorstwo istniało przez okres całej II wojny światowej. Kojarzone głównie z ulicznymi łapankami, egzekucjami i deportacjami ludności do obozów koncentracyjnych lub na roboty przymusowe. Było to miejsce, w którym Niemcy w sposób zimny, bezwzględny i niezwykle okrutny wprowadzali w życie swoje rasowe idee. Leszek Adamczewski w książce „W królestwie Hansa Franka” ukazał nieco inne oblicze GG – od losów skarbów kultury po testy z rakietami V-2. Przedstawił również losy zwykłych obywateli, którzy nie chcieli żyć tylko swoim strachem. Pragnęli czegoś więcej i często odważali się po to sięgać...

wtorek, 15 stycznia 2019

Dziecięcy płacz - Richard C. Lukas

   Podczas II wojny światowej Niemcy z zimna krwią dążyli do całkowitej eliminacji Żydów, Polaków i innych Słowian. Nie poprzestali na dorosłych ofiarach. Ich zaplanowana koncepcja zabijania dzieci miała znacząco zmniejszyć możliwość odrodzenia się okupowanych narodów. W tym celu w Polsce Niemcy stworzyli najefektywniejsze centrum mordu w historii. W książce „Dziecięcy płacz” amerykański historyk polskiego pochodzenia Richard C. Lukas, opierając się na zebranych świadectwach oraz zestawiając fakty i statystyki, ukazuje tragiczny los polskich i żydowskich dzieci skazanych przez Niemców na eksterminację.

wtorek, 1 stycznia 2019

Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach - Roger Moorhouse

   Symboliczne przedmioty związane z III Rzeszą, mimo jej krótkiej historii, zapisały się trwale w świadomości wszystkich ludzi. Obraz nazistowskich Niemiec, jak żadnego innego reżimu w dziejach świata, dzięki elementom swojej propagandy wciąż jest doskonale rozpoznawalny, wywołując przy tym nieustającą grozę. Roger Moorhouse w książce „Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach” kreśli obraz zbrodniczej machiny Hitlera poprzez poszczególne elementy, takie jak rzeczy, symbole, gesty i zachowania, które w czasie jej krótkiego istnienia budziły w jednych ludziach strach i trwogę, u innych zaś zrodziły niezdrową dumę i fascynację, które niestety trwają do dzisiaj…