Dwa lata po premierze „Madagaskaru”, pierwszego tomu trylogii biograficznej „Jan Karski. Jedno życie”, do księgarń trafił wyczekiwany tom drugi, zatytułowany „Inferno”. Monumentalne dzieło Waldemara Piaseckiego, przyjaciela i w ostatnich latach życia Jana Karskiego organizatora jego działalności publicznej, pełne jest fascynujących detali i wydarzeń dotąd nieopisywanych czy wręcz nieznanych. To książka drobiazgowo odtwarzająca wojenne lata legendarnego emisariusza, a przy tym pasjonująca niczym powieść sensacyjna. Takiej książki o Karskim jeszcze nie było i już nie będzie.
Jan Romuald Kozielewski, czyli Jan Karski (1914-2000). |
Jan Karski to osoba, której przedstawiać nikomu nie trzeba. Jan Romuald Kozielewski (bo tak właściwie się nazywał) nie znał słowa „niemożliwe”. Przyszedł na świat 24 czerwca 1914 roku w Łodzi. Był nie tylko wielkim obywatelem Polski, posiadał również obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. Kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego (w stopniu porucznika). W podziemiu znany był pod pseudonimem „Witold”. Używał także innych: „Piasecki”, „Kwaśniewski”, „Znamierowski”, „Kruszewski”, „Kucharski”. Namówiony przez przywódców podziemia żydowskiego, dwukrotnie przedostał się do getta warszawskiego, a następnie, w przebraniu strażnika ukraińskiego, wszedł na teren obozu, z którego Niemcy transportowali Żydów na śmierć.
Jego raporty (1940-1942) były pierwszym źródłem mówiącym o holokauście na świecie, obok raportów rotmistrza Pileckiego. Karski opisał w nich sytuację humanitarna oraz polityczną na terenach okupowanych przez Niemców.
W 1942 roku Karski osobiście przekazał swoje szczegółowe raporty o eksterminacji Żydów zachodnim sojusznikom. Jako naoczny świadek tych tragicznych wydarzeń zaapelował do brytyjskiego Ministra Spraw Zagranicznych Anthony’ego Edena oraz do przedstawicieli brytyjskich mediów o podjęcie zdecydowanych działań, mających na celu powstrzymanie Holokaustu.
Grób Jana Karskiego i jego żony Poli Nireńskiej na cmentarzu Mount Olivet w Waszyngtonie. |
Nie mogąc wrócić po wojnie do komunistycznej Polski, Jan Karski zdecydował się pozostać w USA. Ukończył studia i uzyskał doktorat na Uniwersytecie Georgetown. W „School of Foreign Service”, czyli kuźni amerykańskiej elity dyplomatycznej wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu przez cztery dekady.
Przez wiele lat Jan Karski nie ujawniał swoich wojennych przeżyć. Jego rola w informowaniu wolnego świata o trwającej zagładzie stała się znana dopiero po wywiadzie, jakiego udzielił w 1978 roku.
Wielki bohater i polski patriota odszedł 17 lat temu, 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie, gdzie spoczęło jego ciało (pochowany został na tamtejszym cmentarzu Mount Olivet, u boku żony, Poli Nireńskiej). Podczas uroczystości żałobnych hołd oddali mu prezydenci USA i Polski: Bill Clinton oraz Aleksander Kwaśniewski.
Pomnik Jana Karskiego w Parku Ocalałych w Łodzi. |
Jest to także opowieść o próbach powstrzymania zaplanowanego przez Niemców mordu na narodzie żydowskim. To książka wciągająca niczym pasjonująca powieść sensacyjna. Drobiazgowo odtwarza wojenne lata legendarnego emisariusza, a także demistyfikuje i prostuje wiele fabularnych zniekształceń zawartych w bestsellerze „Tajne państwo”, które po raz pierwszy ukazało się w roku 1944.
Autor książki, Waldemar Piasecki, to najbliższy przyjaciel i współpracownik oraz organizator działalności publicznej Jana Karskiego w ostatniej dekadzie jego życia. Jego praca nie jest ani typową biografią, ani zwykłym historycznym opracowaniem. To porywająca i kompletna opowieść o pełnym dramatycznych wydarzeń życiu legendarnego emisariusza, którą czyta się jak najlepszą beletrystykę.
Przygotowując się na (będący właśnie w przygotowaniu) tom trzeci, zatytułowany „Manhattan” i obejmujący lata 1945-2000 trzeba koniecznie przeczytać pierwsze dwie części biografii. „Madagaskar” i „Inferno” to pozycje, których przegapić po prostu nie można i nie wypada.
Waldemar Piasecki
„Jan Karski. Jedno życie.
Kompletna opowieść. Tom 2 (1939-1945) Inferno”
Wydawnictwo Insignis, 2017
ISBN: 9788365743145
Liczba stron: 1268
Okładka: Twarda
Wymiary: 145 x 210 mm
Przeczytaj także:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz