Wielu ludzi w naszym kraju fascynuje się bronią. Powody tej fascynacji mogą być różne – tradycje rodzinne, lektura powieści i wspomnień z czasów wojny, sentyment po odbyciu służby wojskowej, wizyty w muzeach lub zamiłowanie do kultowych filmów wojennych. Bogato ilustrowana książka Tomasza Szczerbickiego „Broń strzelecka Wojska Polskiego 1943-2016”, która przedstawia etatowe uzbrojenie polskich żołnierzy w ciągu ostatnich 75 lat, to pozycja obowiązkowa zarówno dla tych, którzy broń znają, jak i dla tych, którzy dopiero chcą ją poznać…
Książka ta, a właściwie opasły i pięknie wydany album, jest prezentacją broni strzeleckiej używanej przez żołnierzy polskich na froncie wschodnim II wojny światowej, następnie w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, będącej członkiem paktu militarnego zwanego Układ Warszawski. Z opisywaną w tej książce bronią strzelecką zetknęło się kilkadziesiąt milionów Polaków. Działo się tak za sprawą obowiązkowej niegdyś służby wojskowej, pracy w milicji/policji, straży przemysłowej czy firmach ochroniarskich. Miłośnicy militariów mogli ją oglądać w muzeach lub postrzelać z niej w klubach sportowych i w komercyjnych strzelnicach.
Pistolet TT (ros. Tulski Tokariewa), wz. 1933 - potocznie zwany "tetetką". |
Jak przyznaje we wstępie sam autor, świadomie nie poruszył on tutaj tematów broni strzeleckiej, która zaledwie w marginalnych ilościach pojawiła się w Wojsku Polskim – takich jak broń prototypowa i testowa. Nie zagłębiał się także w zbyt szczegółowych opisach technicznych, dotyczących opisów broni i jej oceny. Zostawił to fachowcom. Była to decyzja ze wszech miar słuszna. W ten sposób książka „Broń strzelecka Wojska Polskiego 1943-2016” (Wydawnictwo Vesper) stała się przystępną pozycją nie tylko dla czytelników, którzy z bronią mają do czynienia na co dzień, ale również dla tych, którzy broń widują wyłącznie w muzeach lub na ekranach swoich telewizorów.
Głównym celem Tomasza Szczerbickiego było przedstawienie etatowych pistoletów, karabinków i karabinów używanych przez polskich żołnierzy w ciągu ostatnich 75 lat oraz pokazanie tej broni na archiwalnych fotografiach i zachowanych instrukcjach. A ilość materiałów archiwalnych, wykorzystanych w albumie jest ogromna. Autor uznał ówczesne instrukcje za najlepsze źródło informacji o opisywanej przez siebie broni. Większość tych materiałów była pozostawała utajniona do roku 1999. Oprócz instrukcji dotyczących konkretnych typów broni Tomasz Szczerbicki wykorzystał także ogólne opisy grup broni i zasad ich użytkowania. Przykładem takiej publikacji jest na pewno „Instrukcja broni strzeleckiej (pm, rkm, ckm, kbk, kbks, rpg-panc, granaty ręczne” z roku 1965, wydana przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Rzeczą z całą pewnością nietypową są zastosowane przez autora ramy czasowe. Są one jednak logiczne. Tomasz Szczerbicki nie dzieli historii polskiej broni na okres przed i po upadku komunizmu. Pierwsza część obejmuje więc lata 1943-1999. I jest tak z prostego powodu – otóż po roku 1989 zmiany dotyczące uzbrojenia polskich żołnierzy były niewielkie i jeśli już miały miejsce, były raczej retoryczne. Wyraźna zmiana nastąpiła dopiero po roku 1999, w którym nasze siły zbrojne zostały przyjęte do struktur NATO. Właśnie to wydarzenie stało się wyraźną granicą w historii Wojska Polskiego
Za sprawą archiwalnych fotografii oraz cytowanych liczne materiałów źródłowych (głównie instrukcji wojskowych, które w większości były utajnione do 1999 roku) staraliśmy się pokazać dokładnie typy broni i warunki ich wykorzystania oraz proces szkolenia żołnierzy.
Karabinek wz. 96 Beryl - polski karabinek automatyczny, produkowany przez Fabrykę Broni "Łucznik" - Radom Sp. z o.o. Zastępuje on w uzbrojeniu Sił Zbrojnych RP wysłużone karabinki AKM. |
Dziś wiele modeli opisywanej tu broni to zabytki owiane legendą, na przykład pistolet maszynowy PPSz. 41 czy karabin maszynowy DP 28. Każdy pełnoletni obywatel Polski może bez problemu kupić – pozbawione cech użytkowych – opisywane tu pistolety i karabiny. Taka broń popularnie nazywana jest „deko” i może służyć jako ozdoba kolekcji lub rekwizyt do wszelkiego rodzaju spektakli realizowanych przez grupy rekonstrukcji historycznej.
Książka „Broń strzelecka Wojska Polskiego 1943-2016” nie jest monografią tytułowego tematu. Jest to bardziej przegląd tego, co faktycznie było używane przez wojsko. A dzięki licznym ilustracjom autor starał się bardziej pokazać, a nie opisywać, sposoby wykorzystania owej broni.
Partnerem wydania jest Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o
Tomasz Szczerbicki
„Broń strzelecka Wojska Polskiego 1943-2016”
Wydawnictwo Vesper, 2018
ISBN: 978-83-7731-248-3
Liczba stron: 240
Okładka: Twarda
Wymiary: 225 x 286 mm
Mój bardzo bliski przyjaciel jest kolekcjonerem takiej broni :) Jest to jednak bardzo odpowiedzialne hobby, ponieważ podstawowym meblem jaki musimy posiadać jest szafa do przechowywania broni to dzięki niej mamy pewność, że pistolety i karabiny są w bezpiecznym miejscu.
OdpowiedzUsuńGdzie trzymać taką broń? Mnie interesuje oferta Sejfy na broń i zastanawiam się właśnie nad zakupem takiego sejfu.
OdpowiedzUsuń