niedziela, 4 listopada 2018

Kieszonkowa historia - gladiatorzy, wikingowie, czołgi

   „Kieszonkowa historia” to nowa seria książek przygotowana przez Wydawnictwo RM, pod medialnym patronatem miesięcznika „Uważam Rze Historia” oraz „TVP Historia”. Jest to cykl rzetelnie i ciekawie napisanych książek, skierowanych głównie do młodych czytelników, którzy dopiero co wkraczają w świat klio. W kolejnych tomach zetkną się z innym zagadnieniem historii, głównie militarnej. Zwięzłe oraz napisane przystępnym językiem opracowania powstały z myślą o tym, aby jak najpełniej a jednocześnie niezbyt zagmatwanie wprowadzić czytelników w świat różnych etapów naszych dziejów.


   Każda część serii wyszła spod ręki uznanych fachowców – archeologów, historyków, badaczy i pisarzy, którzy na swoim koncie mają już znaczną ilość książek i opracowań. Daje to gwarancję rzetelności, której często brakuje podobnym przedsięwzięciom. Dla młodych pasjonatów historii jest to doskonała okazja do zapoznania się z danym tematem, aby później na własną rękę pogłębiać swoją wiedzę. Pomocne do tego okażą się bibliografie zawarte na końcu każdej z książek.

   Być może czytelnicy z większym doświadczeniem i wiedzą poczują się nieco rozczarowani zbyt ogólnym podejściem do opisywanego zagadnienia – jednak to z pewnością nie oni są głównymi adresatami „Kieszonkowej historii”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa RM. Dla nich niech pozostaną opasłe tomiska specjalistycznych opracowań naukowych, czyli coś przez co często nie są w stanie przejść młodzi czytelnicy, którzy z naukowego i fachowego języka niewiele rozumieją. Przez to, często już na samym początku, zrażają się do historii. W „Kieszonkowej historii” znajdą wszystko co będzie im potrzebne do dalszego zgłębiania historycznych opowieści o czasach dawno (lub niedawno) minionych.

„GLADIATORZY. KREW I IGRZYSKA”

Wizja walk Gladiatorów. Fragment obrazu
„Pollice verso” (Jean-Léon Gérôme,1872).
   Na początek Wydawnictwo przygotowało kilka części. Poświęcone są one takim tematom jak gladiatorzy, wikingowie i czołgi. Jest to, jak widać, bardzo szeroki zakres - od starożytności do czasów nam niemal współczesnych. Każdy z tomów rozpoczyna się od kalendarium, które pozwala czytelnikom umiejscowić w czasie opisywane wydarzenia. Książka „Gladiatorzy. Krew i igrzyska” zawiera dodatkowo dobrze opracowany słowniczek terminów łacińskich, z którym zrozumienie realiów starożytnego Rzymu staje się znacznie łatwiejsze.

   Strona po stronie, pisarz i archeolog M.C. Bishop, autor licznych publikacji specjalizujący się w badaniach rzymskiej armii ukazuje brutalny świat starożytnych wojowników, którzy na oczach wielkich tłumów toczyli krwawe walki. Ich czyny przeszły do legendy, ale ile jest prawdy w mitach na ich temat?

   Czytelnicy przeczytają jak stawano się gladiatorami i przekonają się czy rzeczywiście wojownicy ci żyli krótko i ginęli śmiercią okrutną. Bishop w bardzo przystępny sposób opisuje jak wyglądało uzbrojenie gladiatorów oraz miejsca ich potyczek. Posiłkując się wieloma cytatami z antycznych źródeł przedstawia wzrost popularności igrzysk i codzienne życie ówczesnych wojowników. Przy okazji rozprawia się z wieloma mitami na ich temat, które poprzez wiele filmów i powieści na stałe zakorzeniły się w naszym wyobrażeniu o gladiatorach…

„WIKINGOWIE. NAJEŹDŹCY Z MORZA”

Wikingowie - najeźdźcy z Północy budzili strach
wszędzie, gdzie się pojawili.
   Po starożytności nadeszło średniowiecze. Epoka mroczna i brutalna, gdzie nikt nie mógł czuć się bezpieczny i pewny tego, że dożyje jutra. Pod koniec VIII wieku w Europie pojawiło się nowe zagrożenie, o którym nikt wcześniej nawet nie słyszał. Wikingowie siali tak wielką trwogę w sercach i umysłach Europejczyków, że od razu zaczęto ich posądzać o przybycia z samego piekła. Wojownicy z Północy do XI wieku dotarli prawie do każdego wybrzeża zachodniego świata. Tam, gdzie się pojawili siali śmierć i zniszczenie. Palili, mordowali, grabili. Nie mieli litości. Spotkanie dwóch różnych kultur na zawsze odmieniło nie tylko samą Europę, ale również daleką i nieznaną wcześniej Północ.

   Kim Hjadar, norweski historyk od 15 lat badający czasy wikingów, w książce „Wikingowie. Najeźdźcy z morza” przedstawia świat „ludzi Północy” w sposób niezwykle interesujący. Opowiada o ich najazdach, zwyczajach i broni. Czytelnicy dowiedzą się również w co wierzyli wikingowie, jak się ubierali oraz co robili w czasie wolnym od mordowania i plądrowania klasztorów. Hjadar pokazuje też drugą, zupełnie inną twarz najeźdźców – kreśli obraz zręcznych i pomysłowych ludzi, którzy szybko umieli dostosować się do nowych warunków. Poprzez błyskawiczną asymilacje często stawali się oni częścią najeżdżanych przez siebie społeczeństw. Handlowali, uczyli się miejscowych zwyczajów, zakładali rodziny.

   Książka zawiera wiele ilustracji przedstawiających odkryte przez archeologów artefakty, które przyczyniły się do jeszcze lepszego poznania tajemnicy wikingów. Autor prezentuje również panteon ich bogów oraz zaznajamia czytelników ze znaczeniem ich runicznego pisma. W oparciu o fragmenty kilku sag i pieśni poznamy także ich życie prywatne – młodość, starość, zabawy i ulubione potrawy. Książka napisana jest w sposób ciekawy i zachęcający to sięgnięcia po inne, bardziej szczegółowe pozycje, które pozwolą czytelnikom poszerzyć swoja wiedzę o tych groźnych przybyszach…

„CZOŁGI. STULECIE BRONI PANCERNEJ”

Radziecki czołg T-34. Jeden z najbardziej
rozpoznawalnych dziś czołgów II wojny światowej.
   Część „Czołgi. Stulecie broni pancernej” skierowana jest głównie do początkujących miłośników militarnej historii wielkich konfliktów XX wieku – od czasów „Wielkiej Wojny”, poprzez II wojnę światową, do teraźniejszości a nawet czasów, które dopiero nadejdą.

   Oscar E. Gilbert, który jako artylerzysta służył w amerykańskim Korpusie Piechoty oraz Romain Cansière, badacz dziejów amerykańskich marines, przedstawiają w książce ewolucję i dzieje czołgów. Robią to jednak w lekko nietypowym ujęciu. Nie skupiają się bowiem na aspektach technicznych, takich jak moc silników, grubość pancerza czy rodzaj uzbrojenia czołgów. Takie rzeczy można znaleźć w wielu książkach oraz w internecie. Zamiast tego autorzy postanowili przeanalizować rozwój konstrukcji czołgów oraz ewolucję doktryny ich użycia.

   Skutecznie rozwiewają także fałszywy obraz zmagań sił pancernych, który (jak sami piszą) w wielu publikacjach osiągnął aurę romantycznego wizerunku „nowożytnego wcielenia rycerzy”, ścierających się ze sobą w nieustannych pancernych potyczkach.

   Autorzy przypominają niektóre wynalazki, które stały się inspiracją do powstania czołgów takich, jakie znamy dzisiaj. Wspominają również o projekcie Leonarda Da Vinci i celnie wypunktowują wszystkie jego wady. Na pierwsze opancerzone pojazdy bojowe wskazują wozy taboru czeskich husytów z XV wieku, powstałe jeszcze przed słynnymi projektami Leonarda Da Vinci.„KIESZONKOWA HISTORIA”:

   Gladiatorzy to jedne z najlepiej zapamiętanych i najbardziej rozpoznawalnych postaci starożytnego Rzymu. Choć ich życie było krótkie i pełne okrucieństwa, często podziwiano ich za odwagę, wytrzymałość i gotowość do poświęcenia życia. Byli gwiazdorami swoich czasów. Jak walczyli? Jak zmieniały się ich uzbrojenie i techniki walki? Kim byli? Ta książka obala mit i w interesujący sposób przybliża historię gladiatorów. Przedstawiono w niej różne rodzaje walki i dobieranie wojowników w pary tak, aby ich atuty i słabości odpowiednio się równoważyły. Autor zdaje raport z najnowszego stanu wiedzy o gladiatorach i wyjaśnia, skąd czerpiemy o nich informacje – z zabytków starożytności, źródeł historycznych, ówczesnych malowideł ściennych i przede wszystkim ze znalezisk archeologicznych w barakach gladiatorów odkrytych w Pompejach.


M.C. Bishop
„Gladiatorzy. Krew i igrzyska”
ISBN: 978-83-7773-926-6
Liczba stron: 176
Okładka: Miękka
Wymiary: 122 x 195mm


   Od IX do XI wieku wikingowie dotarli do prawie wszystkich wybrzeży zachodniego świata. Stosując nowe techniki żeglarskie i zaskakujące strategie, uderzali znienacka, atakowali znacznymi siłami, a następnie wycofywali się ze zrabowanymi dobrami i jeńcami. Gdziekolwiek się pojawili, siali zniszczenie i zadawali ogromne cierpienia, lecz spotkanie przedstawicieli różnych kultur nieodwracalnie zmieniło zarówno społeczności europejskie, jak i nordyckie. Przedstawiona w książce krótka historia wikingów opowiada o ich najazdach, statkach, uzbrojeniu i niezwykłym stylu życia.
Kim Hjardar
„Wikingowie. Najeźdźcy z morza”
ISBN: 978-83-7773-923-5
Liczba stron: 160
Okładka: Miękka
Wymiary: 122 x 195mm


   Dziś czołgi to synonim nowoczesnej armii – pozornie niezniszczalny, zaawansowany pod względem technologicznym system uzbrojenia. Jak jednak przebiegał rozwój czołgu i jak czołgi wpłynęły na sposób prowadzenia konfliktów zbrojnych od chwili, gdy pierwsze z nich wtoczyły się ociężale na pole bitewne w 1916 roku? Z końcem pierwszej wojny światowej armie poszczególnych krajów zaczęły stawiać na „ciężkie” bądź „lekkie” czołgi zgodnie ze swoimi doktrynami militarnymi. W latach drugiej wojny światowej czołgi uczestniczyły już niemal we wszystkich walkach: stanowiły szpicę niemieckich wojsk podbijających Europę w kampaniach błyskawicznych aż do czasu, kiedy sowieckie wozy pancerne okazały się dla nich więcej niż równorzędnymi przeciwnikami, co doprowadziło na froncie wschodnim do największych bitew czołgowych w dziejach. Po drugiej wojnie światowej konstrukcje czołgów były coraz bardziej wyrafinowane, a broń pancerna odegrała główną rolę w konfliktach zbrojnych doby współczesnej. W niniejszym opracowaniu autorzy przedstawiają stuletnią historię innowacji technicznych i taktycznych cechujących proces nieprzerwanego rozwoju czołgu.


Oscar E. Gilbert, Romain Cansière
„Czołgi. Stulecie broni pancernej”
ISBN: 978-83-7773-924-2
Liczba stron: 216
Okładka: Miękka
Wymiary: 122 x 195mm

1 komentarz: