czwartek, 28 listopada 2019

Oznakowania pojazdów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

   Sprzęt wojskowy używany na bitewnych polach bardzo różni się wyglądem od tego, co widzimy na co dzień na ulicach. Pokrywany jest bowiem barwnymi plamami, nazywanymi kamuflażem, oraz różnymi znakami czy też napisami. Są to tak zwane znaki rozpoznawcze i taktyczne. „Oznakowania pojazdów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie” to wyjątkowy album Andrzeja Antoniego Kamińskiego. Przybliża on miłośnikom historii drugiej wojny światowej zasady stosowania znaków rozpoznawczych i taktycznych malowanych na pojazdach używanych w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w okresie od 1939 do 1946 roku.



   Stosowanie znaków taktycznych i rozpoznawczych regulują rozkazy wyższych dowódców. Mają one na celu ułatwienie dowodzenia oddziałami wojska i kontroli nad ruchami własnych oddziałów na polu walki oraz na ich zapleczu. Bywało też tak, że stosowano znaki niezatwierdzone, a nawet znaki indywidualne (prywatne). Ich sposób i miejsce malowania także regulowały rozkazy. Były one jednak zmieniane w zależności od sytuacji, a przy tym uzgadniane z Dowództwem Armii Francuskiej, a następnie Brytyjskiej, którym pod względem organizacyjnym Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie podlegały.

   Jednym z ważniejszych czynników decydujących o sukcesie na polu walki było maskowanie żołnierzy oraz używanego przez nich sprzętu i uzbrojenia. Wykorzystywano do tego wszelkie dostępne środki podręczne – siatki maskujące i plandeki. Najważniejszym jednak sposobem maskowania było malowanie plam kamuflażowych. Miały one na celu upodobnienie pojazdów do otaczającego go terenu. Wszelki sprzęt miał się stać niewidoczny dla wroga, a co za tym idzie – niemożliwy do zniszczenia lub uszkodzenia.

   Aby stworzyć ten niezwykły album, jego autor – Andrzej Antoni Kamiński – osobiście przejrzał setki dokumentów i tysiące zdjęć. Mimo, że jakość sporej ich części pozostawiały wiele do życzenia, potrafił na ich podstawie stworzyć jedyne w swoim rodzaju zestawienie, które przez kolejne lata będzie służyć kolejnym pasjonatom militariów i miłośnikom historii drugiej wojny światowej. Ogromna ilość fotografii zaprezentowanych w książce „Oznakowania pojazdów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie” pomoże osobom próbującym zidentyfikować stare, odnalezione gdzieś na strychu zdjęcia. Nie odgadną może oni nazwisk sfotografowanych żołnierzy, ale już bez zbytniego trudu możliwe będzie dopasowanie poszczególnych jednostek i dywizji na podstawie specjalnych znaków namalowanych na wojennych pojazdach.

   Nie sposób zliczyć wszystkich opublikowanych w albumie zdjęć. Znaczną ich część stanowią zachowane wizerunki wojskowych pojazdów. Są też skany rozkazów, związanych z przyznawaniem symboli i barw poszczególnym oddziałom. Unikatowe archiwalia, do których dotarł autor tego zestawienia zasługują na szczególną uwagę. Aby lepiej zrozumieć ich historię, do fotografii dołączono opisy wyjaśniające ich sens i znaczenie. Ułatwieniem dla osób pragnących zidentyfikować domowe archiwa jest dołączony alfabetyczny indeks wszystkich oddziałów.

   Autor albumu „Oznakowania pojazdów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie” – Andrzej Antoni Kamiński – jest modelarzem z wieloletnim stażem i rekonstruktorem działającym w GRH Breda. Na swoim koncie ma wiele uznanych zarówno przez krytyków, jak i czytelników publikacji o sprzęcie używanym przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Jego albumy „Od Acromy do zwycięzcy” i „Baśka, Wanda i inne” cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników polskich militariów. Od lat kolekcjonuje zdjęcia sprzętu i uzbrojenia, używanego przez polskich żołnierzy oraz archiwalne dokumenty związane z tym tematem. Jest więc nie tylko miłośnikiem, ale i wielkim ekspertem w tej dziedzinie. Czy potrzebna jest lepsza rekomendacja, by sięgnąć po książkę przygotowaną przez niego?

   Twarda oprawa, szyte stronice, bardzo dobrej jakości papier oraz staranne, wręcz pedantyczne przygotowanie siłą rzeczy musiały odbić się na wysokiej cenie. Bez wątpienia niniejsza publikacja jest tej ceny warta. Wydawnictwo Vesper zawsze wiele uwagi poświęca wydawanym przez siebie albumom historycznym. Prezentują one wysoki poziom tak merytoryczny, jak i wizualny. Również w przypadku tej publikacji został on zachowany. To wszystko sprawia, że „Oznakowania pojazdów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie” będą ozdobą każdej domowej biblioteczki…

Andrzej Antoni Kamiński
„Oznakowania pojazdów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie”
ISBN: 978-83-7731-332-9
Liczba stron: 392
Okładka: Twarda
Wymiary: 180x252 mm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz