W trakcie swojego istnienia Imperium Rzymskie podbiło niezliczone ziemie i na zawsze zmieniło dzieje świata. Ślady obecności rzymskich wojowników są do dziś obecne na wszystkich terenach, do jakich kiedykolwiek dotarli. Znamy dziś rzymskich cesarzy i wielkich wodzów, ale kim byli legioniści? Ross Cowan w książce „Ku chwale Rzymu. Wojownicy imperium” ukazuje ten świat z zupełnie innej strony. Przedstwia nieznane oblicze rzymskich żołnierzy, którzy z równą pasją doskonalili się w sztuce wojennej i czytali poezję. Przechwalali się odniesionymi w boju bliznami i dyskutowali o filozofii. Nie znali litości wobec wrogów oraz spisywali wojenne dzieje. Byli po prostu ludźmi…
Szkocki historyk Ross Cowan od wielu lat uchodzi za jednego z najlepszych badaczy wojskowości Starożytnego Rzymu. Cechuje go przede wszystkim poziom merytoryczny, od wielu lat utrzymujący się na wysokim poziomie. Nie można mu także odmówić pasji. To ta pasja właśnie sprawia, że nawet najtrudniejszy temat potrafi on opisać w sposób dostępny dla czytelników, którzy z historią Rzymian mieli do tej pory niewiele wspólnego.
Rekonstrukcja wymarszu rzymskiego legionu Legio XV Apollinaris. |
W sposób bardzo przystępny, jednocześnie z zachowaniem popularnonaukowej formy, Ross Cowan prezentuje sylwetki najwybitniejszych rzymskich wodzów. Analizuje strategie kolejnych kampanii i tłumaczy czytelnikom, dlaczego jeden pojedynek czasem przesądzał o zwycięstwie lub klęsce całego przedsięwzięcia wojennego. Autor wspiera się przy tym na licznych źródłach i przekazach historycznych. W ułatwieniu zrozumienia treści książki pomocne są ciekawe grafiki zamieszczone w środku. To wszystko pozwala spojrzeć na rzymskich legionistów z trochę innej perspektywy niż zazwyczaj. W przeciwieństwie do licznych publikacji, poświęconych głównie aspektom czysto wojennym i bitewnym, Ross Cowan idzie o krok dalej. Pozwala czytelnikom przyjrzeć się nie bitwom ale ludziom – ich emocjom i uczuciom. Dowiadujemy się jak motywowali do walki swoich współtowarzyszy, jakich okrzyków bitewnych używali, w jaki sposób okazywali wrogom swoją pogardę, a nawet jak ich… przeklinali! Dla wielu osób niektóre ciekawostki mogą się okazać prawdziwym zaskoczeniem.
Scutum - tarcze rzymskich legionistów. |
W kolejnym rozdziale dowiemy się o wierzeniach wojowników, ich rytuałami, próbami odczytywania wróżb oraz interpretacji niektórych wydarzeń jako „boskich interwencji”. Trzecia część przybliża temat pojedynków – ich tradycję i to, co decydowało o zwycięstwie lub porażce.
Znaczenie i pozycja wodza w rzymskiej armii jest tematem czwartej części. Autor w błyskotliwy i charakterystyczny dla siebie sposób odpowiada na pytanie, co powodowało przywiązanie legionistów do swoich przełożonych. Na podstawie wojny z Galami i konfliktu pomiędzy Cezarem a Pompejuszem poznamy także stosunki panujące na linii wódz-wojownik.
Ross Cowan - szkocki historyk i ekspert w dziedzinie rzymskiej wojskowości. |
Ross Cowan włożył w swoją książkę wiele pracy i do widać podczas lektury. Książka „Ku chwale Rzymu” z całą pewnością jest jedną z najlepszych pozycji poświęconych tematowi starożytnego Rzymu, jakie ukazały się na polskim rynku wydawniczym w ostatnich latach. Oczywiście książka nie wyczerpuje tematu i z uwagi na swoją objętość nie ma nawet takich aspiracji. Nie jest to historia rzymskiego imperium. To opowieść o rzymskim legioniście i o tym, jakim był człowiekiem w czasie pomiędzy kolejnymi bitwami – czyli o czymś, co do tej pory było pomijane w opracowaniach poświęconych tej epoce. I to właśnie stanowi największą zaletę tej książki. Jest ona bowiem idealnym materiałem dla osób, których bardziej interesuje historia człowieka niż historia bitew i kampanii.
Jaki był szeregowy legionista? Co go motywowało? Co budziło jego trwogę? W co wierzył? W jaki sposób szukał ukojenia po bitewnym zgiełku? Na te pytania (i wiele innych) Ross Cowan odpowiada w niezwykle ciekawy sposób. Zmusza przy tym czytelników do dalszych poszukiwań i pogłębiania wiedzy o świecie, który dzielił się tylko na dwie strony – Rzymian i barbarzyńców…
Ross Cowan
„Ku chwale Rzymu. Wojownicy imperium”
Wydawnictwo RM, 2017
ISBN: 978-83-7773-681-4
Liczba stron: 224
Okładka: Miękka
Wymiary: 165 x 240 mm
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz